WSKRZESZENIE MAMUTA

Technologia jest dla biologów namiastką, która pozwala wydawać na świat nowe życie. Jest w tym element męskiej zazdrości o ciążę reżyserami filmu „Genesis 2.0”,

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - FELIETON -

logią syntetyczną, czyli tworzą nowe formy życia w laboratorium. Te dwa światy symbolizują bracia Piotr i Siemion Grigorjewowie. Pierwszy jest profesjonalnym poszukiwaczem kłów, drugi – paleontologiem. Razem dokonali odkrycia, o którym głośno było na całym świecie. Znaleźli najlepiej zachowanego mamuta w historii.

MA: To magia dokumentalistyki, nie wymyślilibyśmy tego lepiej.

CHRISTIAN FREI: Zwłaszcza że nie chcieliśmy powielać filmowych stereotypów o antyspołecznych naukowcach w sterylnych laboratoriach. Siemion, syberyjski Indiana Jones, który przemierza Arktykę na saniach i kosztuje zmrożonego mięsa mamuta sprzed 30 tys. lat, jest zaprzeczeniem tych banałów.

Podążamy za nim najpierw do Korei Południowej, gdzie naukowcy sklonowali ponad 800 psów, a potem do chińskiego ośrodka, którego celem jest zdigitalizowanie każdego żywego organizmu na świecie. Oba miejsca są bardzo zainteresowane znaleziskiem Siemiona. Bo jednym z fetyszy biologii syntetycznej jest wskrzeszenie mamuta.

CHF: Jeden z bohaterów filmu, guru biologii syntetycznej George Church z Harvardu, powiedział mi, że choć inwestuje może 2 proc. swojej energii i funduszy w projekt wskrzeszenia mamuta, to 98 proc. uwagi mediów jest poświęcone tej kwestii. Wizerunek mamuta zawsze pobudzał wyobraźnię. Ludzie jaskiniowi żyli z mamutami przez setki tysięcy lat. To były święte, tajemnicze zwierzęta, a potem zniknęły. Tylko że aby wskrzesić mamuta, inżynierowie potrzebują jak najlepiej zachowanych tkanek. A poszukiwacze kłów natrafiają czasami na coś więcej niż tylko kości i kły, np. zmrożony kawałek mięśnia, a nawet krew. Dla biologii syntetycznej takie znaleziska są bezcenne. Wśród poszukiwaczy i naukowców nie ma prawie żadnych kobiet. Dlaczego do stworzenia nowego wspaniałego świata znów biorą się głównie mężczyźni?

CHF: Moim zdaniem jest w tym element męskiej zazdrości o ciążę. Widać ją zwłaszcza u biologów. Technologia jest dla nich namiastką, która pozwala wydawać na świat nowe życie.

MA: Dlatego tak ważny był dla nas kobiecy głos, który pojawia się na początku filmu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.