NIE OLEWAJ CERY

Trend na codzienne używanie do skóry twarzy roślinnych olejów zaczyna teraz zbierać żniwo. Dlaczego oleje szkodzą?

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - URODA - RYSUNEK JOANNA GĘBAL Z dr dermatolożką, rozmawia

le miała pani dziś pacjentek, którym zaszkodziły czyste oleje roślinne stosowane w codziennej pielęgnacji twarzy? Cztery.

Jakie miały objawy?

Krosty, czerwoną skórę, świąd, podrażnienia, dyskomfort, pieczenie i kłucie. Skąd wiadomo, że zawiniły oleje?

To nie pierwsze pacjentki, które zjawiły się umnie z takimi objawami. W mojej praktyce lekarskiej to już plaga. Zresztą pani odczuła konsekwencje tej mody na własnej skórze. Spotkałyśmy się, bo dostała pani uczulenia na kosmetyki. M.in. na miks olejów – z pestek winogron, kokosa, skórki cytryny – stosowany przez ostatnie pół roku codziennie.

Objawy rozpoznaję już niemal od wejścia pacjentki do gabinetu. Trend na codzienne używanie do skóry twarzy roślinnych olejów, który rozpowszechnił się w ciągu ostatnich lat wPolsce, zbiera teraz żniwo. Wiele kobiet kremy zastąpiło olejami. Arganowy, kokoso- wy to te najpowszechniejsze. Podam przykład: córka znajomych stosowała olej kokosowy do pielęgnacji twarzy i całego ciała. Smarowała się nim namiętnie. Wiedziałam, że w końcu do mnie trafi. Przyszła z piekącą, czerwoną skórą twarzy. Wyprowadzenie jej trwało miesiącami. Skończyło się na sterydach. Wjaki sposób oleje szkodzą cerze? Przecież są naturalne, z roślin. Wydaje się, że to samo dobro. Przynajmniej tak je reklamują firmy kosmetyczne.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.