Czyli sztuka demakijażu – od kosmetyków, przez technogadżety, po ekorozwiązania

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - URODA DEMAKIJAŻ - TEKST IDA ŚWIERKOCKA

odobno Audrey Hepburn nazywała siebie dziewczyną wody imydła ipowtarzała, że swoją jedwabistą cerę zawdzięcza starannemu demakijażowi. Dziś stosowanie mydła do oczyszczania twarzy jest rzadsze, choć nadal – jak pokazują badania – nawet 52 proc. Amerykanów (66 proc. mężczyzn i prawie 40 proc. kobiet wg badania CeraVe przeprowadzonego przez Evaluative Criteria) używa mydła także do oczyszczania twarzy. A więcej niż jedna trzecia stosuje w tym celu wyłącznie wodę.

Jednego sposobu na dobry demakijaż nie ma – trzeba, zwykle metodą prób i błędów, znaleźć najlepszy dla siebie. Najważniejsze jednak, by o nim nie zapominać, bo, jak twierdzą dermatolodzy i kosmetyczki, to najważniejszy element pielęgnacji skóry.

– Podkłady, pudry, korektory i inne kosmetyki zatykają ujścia mieszków włosowych. Produkowane przez gruczoł łojowy sebum nie ma jak wydostawać się na powierzchnię skóry,

Pprzez co gromadzi się wmieszku, co może prowadzić do namnażania się bakterii i wich następstwie – stanów zapalnych. Ponadto zbyt długo pozostawiony na skórze makijaż może powodować podrażnienie oraz nadmierne zaczerwienienie i przesuszenie skóry – tłumaczy Kamila Białek-Galas, specjalistka dermatolożka-wenerolożka z krakowskiego Centrum Medycznego „Sublimed”, i dodaje, że bez regularnego demakijażu nawet drogie kosmetyki nie przyniosą oczekiwanego rezultatu.

Prawidłowo wykonany demakijaż powinien obejmować nie tylko skórę twarzy, lecz także szyi i dekoltu. – Należy zacząć od usunięcia tuszu i cieni zwyjątkowo delikatnej okolicy oczu. Do zmycia makijażu wodoodpornego stosujemy najczęściej płyn dwufazowy, który pozwoli błyskawicznie usunąć kosmetyki bez konieczności silnego tarcia i rozciągania wrażliwej skóry powiek – wyjaśnia Kamila Białek-Galas.

Następny krok to usunięcie podkładu i pudru. Preparatów, które je zmyją, jest na ryn-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.