Porozmawiaj z dzieckiem

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

cena w kawiarni: siedzą we trójkę, oni i dziecko. Czekają na kelnera. Nie patrzą na siebie, patrzą w ekrany telefonów. Matka w swój, ojciec w swój, dziecko wyraźnie się nudzi. Pomyślałam: jakie to smutne! A potem: zaraz, zaraz, nie jesteś lepsza! Bo ile razy po powrocie z pracy moje dzieci usłyszały: „Nie teraz”, „Za chwilę”, „Daj mi minutę, sprawdzę maile”, „Przecież to może poczekać”, „Opowiesz za pół godziny”.

Ile razy rozżalone zarzuciły mi, że siedzę z nosem w komórce? „Nam nie pozwalasz, a sama to robisz”. Wyłączam wtedy telefon, wstyd mi. Nie widzę tego u siebie, ale widzę u innych. Dopiero wtedy dostaję obuchem po głowie.

Podczas wyjazdu na wakacje wyłączyłam w komórce media społecznościowe i wszystkie aplikacje, które zabierają mi czas. Byliśmy razem: na spacerze po górach, przy obiedzie, wymyślając wspólne zabawy i gry. Nie wystarczy zrobić sobie selfie z dzieckiem, trzeba z nim naprawdę pobyć. Warto na chwilę odłożyć telefon.

Niestety, coraz mniej rozmawiamy ze sobą i coraz mniej rozmawiamy z dziećmi.

Wracamy z pracy i klasycznie zaczynamy: „Co było na obiad wszkole? Dostałeś jakieś stopnie?”. Nie pytamy, odpytujemy. I nie-

Sustannie nakazujemy: „Odrób lekcje”, „Zjedz kolację”, „Posprzątaj pokój”. Co słyszy dziecko? Że jego świat nas nie interesuje, że nie jest dla nas najważniejsze. Mówisz, że jest „niedobre”? Ono słyszy: zawiodłem, nie spełniłem oczekiwań, nie wiem, co zrobić, by zadowolić rodziców. Zdarza ci się powiedzieć do dziecka: „Ale jesteś gapa!”, albo krzyknąć: „Uspokój się, bo nie wytrzymam!”. Awyobrażasz sobie, że mówi tak do niego jego wychowawca, trener na zajęciach, pani od matematyki? Raczej nie. Dlaczego pozwalamy sobie na takie zachowanie wobec własnych dzieci?

„Wysokie Obcasy” ruszają z akcją „Porozmawiaj z dzieckiem”. Zapytamy specjalistów, psychoterapeutów, psychologów, jak mówić do dziecka, by go nie zranić, jak słuchać, jak je chwalić, jak wzmacniać u niego poczucie wartości. Dziś Lucyna Kicińska, koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży przy fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, mówi, co zrobić, by rozmowa z dzieckiem była prawdziwa, głęboka, budowała bliskość. Za tydzień Sylwia Chutnik i Anna Dziewit-Meller napiszą, co chciałyby powiedzieć swoim dzieciom.

Awy – co chcielibyście, żeby usłyszały?

Piszcie do nas:

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.