GLOBUS POLSKI

Świat byłby lepszy, gdyby ludzie z innych krajów byli Polakami?

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - FELIETON - Irena Cieślińska

akieś dziesięć lat temu spędziłam rok akademicki w Bostonie. Miałam prawo korzystać z dowolnych zajęć na MIT i na Harvardzie. Wpierwszym semestrze zapisałam się na seminarium z etyki medycznej w Harvard Medical School. Chętnych na te zajęcia było czterokrotnie więcej niż miejsc w sali. „Żeby otrzymać zaliczenie, trzeba będzie przygotować i zaliczyć trzy prace pisemne” – postraszył prowadzący. Pogróżki na niewiele się zdały. Z sali wyszły może trzy osoby. Reszta twardo stała (krzeseł brakowało), okupowała parapety i rozsiadła się na podłodze w przejściach. Seminarium miało znakomitą opinię, uważano je za wprowadzenie w świat prawdziwej medycyny.

Kolejne sito polegało na tym, by w kilku słowach zaprezentować się przed grupą nestorów Boston Medical, z których każdy nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale i poziomem sarkazmu dorównywał dr. House’owi. To oni mieli zadecydować, czy delikwent jest jednostką

Jrokującą nadzieje. Wiedziałam, że jestem bez szans. Za stara, żeby opłacało się we mnie inwestować – studiuję w końcu wyłącznie dla poszerzenia horyzontów, o praktyce medycznej nie mam co marzyć. Bąknęłam coś bez przekonania o tym, że jestem dziennikarką ze wschodniej Europy. Medycynę kocham platonicznie, nie zawodowo. Werdykt brzmiał: „Zostajesz. Masz inne doświadczenia, inne wychowanie, inną perspektywę. Twoje spojrzenie na nasze problemy wzbogaci dyskusję”.

Dla mnie, która przeżyłam kilkadziesiąt lat wśród wyglądających podobnie, mówiących tym samym językiem, wyznających tę samą wiarę i jedzących te same potrawy, dostrzeżenie siły tkwiącej w różnorodności było najważniejszą rzeczą, której nauczyłam się tego lata na pierwszym roku medycyny.

Plakat pokazany przez Muzeum Wojny głosi: „Być Polakiem to brzmi dumnie. Świat byłby lepszy, gdyby ludzie z innych krajów byli bardziej podobni do Polaków”.

Zupełnie tego nie kupuję. Polska über alles nie brzmi dumnie. Świat byłby lepszy, gdyby ludzie z innych krajów nie byli bardzo podobni do Polaków. Bo chociaż Polacy są fajni, to w różnorodności siła.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.