POŻĄDANIE RODZI SIĘ Z TĘSKNOTY

Wdzisiejszych czasach większość z nas stworzy w ciągu życia dwa, trzy związki lub małżeństwa. Niektórzy z nas – z tą samą osobą. Wasze pierwsze małżeństwo jest skończone. Czy chcielibyście stworzyć razem drugie?

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - TWARZE ESTHER PEREL - TEKST KALINA BŁAŻEJOWSKA

oześmiałam się, gdy wmailu promującym polskie wydanie nowej książki Esther Perel przeczytałam, że autorka jest „gwiazdą rocka w dziedzinie terapii par”. Zaczęłam sprawdzać – a im więcej się o niej dowiadywałam, tym mniej absurdalne wydawało mi się to określenie.

Marzec 2015 roku, konferencja TED. Drobna kobieta w butach na koturnach, dopasowanych czarnych spodniach, białej bluzce i wzorzystym żakiecie przechadza się po czerwonym dywanie. Ma asymetrycznie ścięte włosy w kolorze ciemnego złota, brwi pogrubione ołówkiem, błękitne oczy podkreślone kredką, wąskie usta pociągnięte różowym błyszczykiem. Mówi po angielsku z silnym francuskim akcentem, balansuje między powagą ahumorem i przez 20 minut utrzymuje uwagę publiczności. „Ponieważ wierzę, że z romansu może wyniknąć dla pary coś dobrego, wiele razy zadawano mi bardzo dziwne pytanie: czy doradzałabym zdradę? Otóż wdanie się w romans doradzałabym nie bardziej niż zachorowanie na raka”. Chwilę później wyjawia, co najczęściej mówi parom, które szukają u niej pomocy po odkryciu niewierności: „Wdzisiejszych czasach na Zachodzie większość z nas stworzy w ciągu życia dwa, trzy związki lub małżeństwa. Niektórzy z nas – z tą samą osobą. Wasze pierwsze małżeństwo jest skończone. Czy chcielibyście stworzyć razem drugie?”. Kłania się i dostaje owację na stojąco.

Nagranie na portalu TED ma prawie 10 mln wyświetleń.

Na co dzień Perel wykłada w nowojorskim Ackerman Institute for the Family. Doradza szefom korporacji i pro-

Rwadzi wyjazdowe warsztaty dla małżeństw. Występuje na zjazdach inwestorów z Doliny Krzemowej i turnusach dla bogaczy, które organizuje guru branży rozwoju osobistego Tony’ego Robinsa. Służy też radą w show-biznesie. Pracowała z twórcami i aktorami związanymi z serialem „The Affair”, z różnych perspektyw opowiadającym historię jednego romansu. Nad biurkiem scenarzystów wisiała jedna ze złotych myśli Perel: „Ludzie nie zawsze zdradzają dlatego, że nie są szczęśliwi ze swoją żoną czy swoim mężem. Zdradzają, bo stali się nieszczęśliwi z samymi sobą”.

Od ponad 30 lat prowadzi prywatną praktykę. „Szkoliłam się w systemowej terapii rodzin, mam też solidne wykształcenie z zakresu psychoterapii psychodynamicznej, psychodramy i analizy bioenergetycznej. Bardzo długo pracowałam jako psycholog z parami międzyrasowymi, międzywyznaniowymi i międzykulturowymi – wyliczała w wywiadzie dla „The Observer”. – Staram się pomagać ludziom wwypracowaniu empatii wobec drugiej osoby i odpowiedzialności za siebie. To coś jak wykuwanie rzeźby wkamieniu”.

Ma tytuł magistra arteterapii, licencję terapeuty małżeństw i rodzin oraz certyfikat seksterapeuty. Przyjmuje w przestronnym, pełnym dzieł sztuki gabinecie przy Piątej Alei. Na półkach ustawiła wszystkie tłumaczenia swoich książek: pierwsza, „Mating in Captivity: Unlocking Erotic Intelligence” z 2006 roku, wyszła w 25 językach, po polsku jako „Inteligencja erotyczna. Seks, kłamstwa i domowe pielesze”. Druga, „The State of Affairs: Rethinking Infidelity”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.