DO SKUTKU

Podczas protestu mój mąż cały czas mnie wspierał. Powiem tak, ja jestem w nim cały czas zakochana i mam nadzieję, że on we mnie też

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - SOLIDARNOŚĆ NASZĄ BRONIĄ - TEKST MONIKA REDZISZ ZDJĘCIE SŁAWOMIR KAMIŃSKI

o jest walka. Walka o przyszłość naszych dzieci – mówi Iwona Hartwich. Protestujący koczują w holu głównym Sejmu, oddzieleni barierkami od posłów i ministrów. – Przyjechaliśmy tu upomnieć się o los dzieci z niepełnosprawnością, które ukończyły 18 lat. Osiągając pełnoletność, stają się dla państwa niewidzialne. Jakby zmniejszały się ich potrzeby, a jest wręcz odwrotnie. Otrzymują rentę socjalną wwysokości 744 zł plus zasiłek pielęgnacyjny 153 zł, od 12 lat bez waloryzacji. To daje około 900 zł miesięcznie. Jak niesamodzielna osoba niepełnosprawna ma się rehabilitować za 153 zł? Jak ma przeżyć za 744, kwotę niższą od minimum socjalnego, ponosząc dodatkowo koszty swojej niepełnosprawności?

Tna sprawę rozwodową – mąż zostawił ją z dwójką dzieci, w tym z jednym niepełnosprawnym. To nie jest rzadka sytuacja. Rozpada się większość małżeństw, które mają niepełnosprawne dzieci. Ja w 1994 r. zrezygnowałam z pracy, żeby opiekować się Kubą. Od państwa dostawałam wtedy 420 zł miesięcznie.

Dwa lata później podjęliśmy zmężem decyzję o drugim dziecku. Bałam się, oczywiście, strasznie. Ale miałam takiego fajnego lekarza, który mi powiedział: „Pani Iwono! Nic nie zdarza się dwa razy tak samo”. To mi dodało otuchy. Mikołaja urodziłam w tym samym szpitalu, co dwa lata wcześniej Kubę. Strasznie się denerwowałam, bo też urodził się za wcześnie. Został jednak od razu włożony do specjalistycznego inkubatora i miał zrobione badania pod kątem neurologicznym i okulistycznym. Szybko się okazało, że rozwija się normalnie – wcześnie siedział, chodził, mówił. Ale ja jeszcze długo ciągałam go razem zKubą do ośrodka rehabilitacyjnego, żeby go badali. Wreszcie któregoś dnia wygonili mnie, mówiąc, żebym dała spokój zdrowemu dziecku! Teraz mamy zdrowego syna, aKuba – brata. Więc jest fajnie, jest dobrze.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.