PODCZERWIEŃ I PROMIENIE VL – W JAKI SPOSÓB SZKODZĄ SKÓRZE

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - URODA Z FILTREM -

Specjaliści przestrzegają, że poza promieniowaniem UV negatywny wpływ na skórę mają także promienie VL (światło widzialne) i podczerwone (IR). Krótszą falę promieni VL, tzw. blue light (o dł. 400-500 nm), emituje Słońce i urządzenia elektroniczne (smartfony, komputery, telewizory LCD i CRT). – Na skutek ich działania powstają na skórze przebarwienia i zaczerwienienia. Promieniowanie VL uszkadza komórki lipidowe i białka, powoduje rozpad włókien kolagenowych czy mutacje DNA – ostrzega prof. dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka z łódzkiej Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej UM. Do tkanki podskórnej, czyli jeszcze głębiej niż krótka fala VL, dociera promieniowanie podczerwone (IR). Rozkłada ono białka i włókna podporowe skóry, tworząc zmarszczki i bruzdy, szorstką, pogrubiałą warstwę naskórka oraz rozszerzone naczynia krwionośne. Na rynku są już kosmetyki, które poza filtrem UV mają zdolność ochrony przed VL i IR. Oparzenia słoneczne w dzieciństwie to ogromne ryzyko rozwoju czerniaka w wieku dorosłym. Dlatego Amerykańska Akademia Pediatrów uważa, że do 12. miesiąca życia dziecko nie powinno mieć bezpośredniego kontaktu ze słońcem (podobnie jest w Australii).

– Zalecany filtr dla dzieci to minimum SPF 30, a dla niemowląt i dzieci z jasnym fototypem lub skórą atopową – SPF 50+. Dla najmłodszych najlepsze są filtry fizyczne, natomiast powyżej drugiego roku życia dopuszcza się filtry chemiczne. Filtry mineralne (z dwutlenkiem tytanu) są zalecane szczególnie do skóry bardzo wrażliwej i skłonnej do alergii. Pamiętajmy, by 2 mg na 1 cmkw. kremu aplikować też na małżowiny uszne, kark, ramiona, grzbiety rąk i stóp – radzi lek. med. Anna Płatkowska-Szczerek, dermatolożka z kliniki Promedion, mama półtorarocznej Klary.

Za krótko na dworze, czyli niedobory witaminy D

Niedobór witaminy D syntetyzowanej w skórze pod wpływem promieni UVB to skutek zbyt krótkiego przebywania na powietrzu. Co zrobić, by osiągnąć zalecaną dzienną dawkę 2000 IU, ale nie spalić skóry i nie narażać się na ryzyko powstania nowotworu? Przecież preparaty z SPF 30 lub wyższym hamują powstawanie witaminy D w organizmie.

Aby uzyskać odpowiedź, naukowcy zbadali poziom witaminy D u osób z fototypem II lub III (typowym dla Polski) przebywających wJastrzębiej Górze i wZakopanem w zależności od wysokości nałożonego filtra. Wyniki? Od połowy maja do końca sierpnia wystarczy 20-30-minutowy pobyt na słońcu między godz. 10 a 15 bez ochrony. Potem należy posmarować się filtrem SPF 30 lub wyższym. Natomiast stosując SPF 30 przez cały czas pobytu na powietrzu, uzyskamy napromienienie odpowiadające doustnie przyjmowanej dawce 1000 IU witaminy D3.

Czas opalania bez filtra można wydłużyć dwukrotnie, gdy niebo jest całkowicie lub wtrzech czwartych zachmurzone. Optymalne ubranie to koszulka z zasłoniętymi ramionami, kapelusz, okulary i krótkie spodnie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.