List tygodnia

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

oprzeczytaniu artykułu oKorze w „WO” z 11 sierpnia zdecydowałam się napisać e-mail zkomentarzem do tekstu. Kora, poza byciem nietuzinkową osobowością i wspaniałą artystką, w związku ze swoją chorobą stała się również ambasadorką chorych na raka jajnika. Wywalczyła dla Polek dostęp do leczenia olaparibem, co znacznie poprawiło rokowania pacjentek. Aby wkład Kory wświadomość społeczeństwa o tej chorobie nie poszedł na marne, potrzebne jest zwiększenie wykrywalności nowotworu we wczesnych jego stadiach. Jako lekarz w trakcie specjalizacji z onkologii klinicznej postanowiłam podzielić się wiedzą dotyczącą tej choroby. Rak jajnika nie daje charakterystycznych objawów.

PPacjentki skarżą się głównie na dolegliwości ze strony układu pokarmowego – uczucie ciężkości wjamie brzusznej, wzdęcia, zgagę. Ponadto występować może uczucie nagłego parcia na mocz, bóle przy jego oddawaniu. Pojawić się może ból wobrębie miednicy i brzucha, bolesne stosunki płciowe. Do objawów zaawansowanego raka jajnika należą zaparcia, nudności i wymioty, brak łaknienia oraz powiększenie się obwodu brzucha w związku zwodobrzuszem. Rak jajnika dotyczy głównie kobiet między 50. a 70. rokiem życia. Jest to nowotwór rozwijający się szybko (na przestrzeni miesięcy). Nie ma badań przesiewowych wkierunku tej choroby, lecz wiadomo, że bardziej narażone są kobiety, u których w rodzinie występowały nowotwory piersi, jajnika (w związku z obecnością mutacji w genach BRCA1 i BRCA2). Drogie Panie (w każdym wieku), żadne drogie badania nie zastąpią regularnej kontroli ginekologicznej. Jeśli tylko coś niepokojącego dzieje się zWaszym zdrowiem, należy się zgłosić do lekarza.

Więcej informacji o chorobie: https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-jajnika-symptomy/. otrzyma zestaw dermokosmetyków do cery alergicznej i wrażliwej Pharmaceris A, książkę Margit Kossobudzkiej „Człowiek na ba(k)terie. Jak czerpać energię i zdrowie z jelit”, wyd. Agora, oraz płytę CD „Dla dzieci” Karimski Club, wyd. Agora

e-mail: wysokieobcasy@wyborcza.pl Redakcja nie zwraca tekstów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo do ich redagowania i skracania. Na stronie 3 i 40 zamieszczone są ogłoszenia własne wydawcy. „Wysokie Obcasy” nr 34 (997)

Jerzy B. Wójcik

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.