SILNIEJSZY MOŻE WIĘCEJ. SILNIEJSZA TEŻ

Nie jesteśmy lepsze od mężczyzn – pomyślałam, gdy sprawa wyszła na jaw

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - FELIETON - Anna Dryjańska

ałą internetową Polskę obiegła wiadomość o matce i córce z okolicy Góry Kalwarii, które skatowały szczeniaka i próbowały go utopić. Pies przeżył tylko dzięki temu, że nakryła je na tym spacerowiczka. Kilka dni później media obiegła informacja, że Asia Argento, aktorka i reżyserka, jedna z liderek głośnej akcji #MeToo – przeciw przemocy seksualnej – sama musi zmierzyć się z oskarżeniami o molestowanie. Wysunął je młody aktor, który w chwili zdarzenia miał 17 lat. Argento miała 37. I choć niektórzy uważają, że nie ma o czym mówić, bo to spełnienie sennych marzeń każdego nastolatka, inni pytają, czy analogiczna sytuacja z niepełnoletnią dziewczyną i znacznie starszym mężczyzną wywołałaby podobnie pobłażliwe komentarze. #MeToo nie jest zarezerwowane dla jednej płci, co nie zmienia tego, że statystycznie rzecz biorąc, po stronie

Csprawców dominują mężczyźni, a ofiar – kobiety. Ale to nie dlatego, że jesteśmy lepsze od mężczyzn.

Wswojej wstrząsającej książce „Odważna” aktorka Rose McGowan rozprawia się zHollywood, które opisuje jako sektę – przemoc seksualna jest tam jednocześnie tajemnicą, normą i tradycją. Z goryczą wspomina, że gdy zaczynała karierę, jej agentka – widząc, że wpadła w oko znanemu producentowi – zaaranżowała między nimi spotkanie. To właśnie wtedy Weinstein ją zgwałcił. Podobny los spotkał wiele innych kobiet. Ile z nich zostało skrzywdzonych przez mężczyzn przy obojętności lub cichym współudziale innych kobiet?

Dr Elżbieta Korolczuk zwraca uwagę na to, że przemoc kwitnie tam, gdzie panuje nierównowaga sił i brak zasad, które zapobiegałyby bezkarności. Wszystko sprowadzić można do władzy. Mężczyźni są częściej sprawcami, a kobiety ofiarami nie dlatego, że oni rodzą się bestiami, a one bohaterkami bez skazy.

Sprawa jest boleśnie prosta. Choć w ekonomii teoria skapywania bogactwa się nie sprawdziła, to idealnie opisuje logikę przemocy. Silniejszy może więcej. Silniejsza też. I wcale nie musi być lepsza, gdy na jej drodze stanie dziecko albo szczeniak.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.