POLKA STULECIA

Były odważne i zdeterminowane. Mądre i utalentowane. Wiedziały, co robią

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - CZYM JEST MIŁOŚĆ - REDAKCJA

olki ostatniego stulecia rzadko walczyły w okopach, częściej w szpitalach, sądach, domach, rodzinach, świetlicach, szkołach. Pomagały słabszym, pisały, malowały, śpiewały, tworzyły wizje nowego, lepszego, bardziej równego społeczeństwa. Czasem po prostu walczyły o siebie: swoją wolność, możliwość decydowania, o normalne życie. Bez nich Polska wyglądałaby dziś inaczej – strach pomyśleć jak. Z okazji stulecia polskiej niepodległości i setnej rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom redakcja „Wysokich Obcasów” organizuje plebiscyt na Polkę Stulecia – razem z Wami, naszymi czytelniczkami, chcemy wybrać kobietę, która od roku 1918 do 2018 miała największy wpływ na losy świata, kraju, na społeczeństwo, której energia, mądrość, kompetencje i odwaga są dla bardzo wielu z nas wzorem i wsparciem.

Lista stu kandydatek powstała z nazwisk zgłoszonych przez czytelniczki „WO” i nasz redakcyjny zespół. Zrezygnowałyśmy z nominowania czynnych polityczek. Wwyborze kierowałyśmy się tym, żeby: 1. nasze bohaterki po raz pierwszy pojawiały się tam, gdzie byli do tej pory tylko mężczyźni, przełamywały tabu, 2. efekty ich pracy były ważne dla kobiet, były wzorami do naśladowania, 3. działały na rzecz kobiet.

Łatwo nie było – sto to naprawdę bardzo niewiele! Polek stulecia były tysiące, ba, miliony. Wybaczcie nam więc, jeśli któraś zWaszych ulubionych bohaterek nie znalazła się na liście. Albo że są na niej ko-

Pbiety o poglądach, z którymi się nie zgadzacie, albo które popełniały błędy lub ich opinie brzmią dziś archaicznie, mało postępowo. Ile kobiet, tyle postaw i wyborów. Listę opublikowałyśmy na naszym serwisie wysokieobcasy.pl – wystarczy wejść na stronę, by wśród stu Polek odnaleźć tę, która Waszym zdaniem zasługuje na tytuł Polki Stulecia, i kliknąć w jej nazwisko. Odnalezienie właściwej ułatwi Wam kolejność alfabetyczna – jeśli macie faworytkę, wystarczy kliknąć na pierwszą literę jej nazwiska.

Spośród tych zWas, które uzasadnią wybór, wybierzemy autorki najlepszych listów i je nagrodzimy.

Możecie głosować do 15 października, awyniki plebiscytu ogłosimy w „Wysokich Obcasach” w sobotę 10 listopada – w przeddzień Święta Niepodległości. Wtedy na okładce znajdziecie tę, która otrzymała najwięcej Waszych głosów – Polkę Stulecia.

Głosuj na Polkę Stulecia na wysokieobcasy.pl do 15 października!

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.