WIERZĘ W SIŁĘ SIÓSTR

Mężczyznom ich prawa i nic więcej, kobietom ich prawa i nic mniej

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - MIŁOŚĆ OSIECKIEJ I GIEDROYCIA - Kayah rozmawiają Aga Kozak i Joanna Wróżyńska

o to dla ciebie znaczy „kobiecy głos”? Jako muzyk powinnam odpowiedzieć, że najczęściej to sopran, mezzosopran, a rzadziej alt, ale rozumiem kontekst tego pytania. To oczywiście głos moich sióstr, sąsiadek, nieznajomych, choć bliskich mi kobiet, a przede wszystkim mój własny. Głos liczny, coraz częściej wściekły, protestujący, walczący – o zgrozo – w XXI wieku o prawa przyznane nam dziesiątki lat temu. To zdecydowany głos rozsądku i postępu. Niewiarygodne, że w nowoczesnym świecie trzeba walczyć o to, aby nie być obywatelem gorszego sortu, przekonywać, że kobieta to też człowiek… Rękami i nogami walczyć, by nie cofać się do średniowiecza, tylko dlatego że niektórym tak wygodniej.

Kiedyś słuchałam wywiadu radiowego z Manuelą Gretkowską. Na pytanie, czy zgadza się, że kobiety pochodzą zWenus, a mężczyźni z Marsa, odpowiedziała, że mężczyźni pochodzą z kobiet. I tyle w temacie.

Aswój głos chcę wykorzystywać w sprawach pożytecznych, ważnych, także dla mnie samej. Wolisz współbrzmieć z kobietami czy mężczyznami?

Znam profil waszego wydawnictwa, więc powiem bez ogródek: prawdziwy mężczyzna w moim mniemaniu jest feministą wspierającym kobiety, postrzegającym je nie przedmiotowo, ale po partnersku, jako oso-

Cby sobie równe. Dlatego nieważne są dla mnie płcie, jeśli chodzi o współbrzmienie. Gender nie ma tu nic do rzeczy, kiedy chodzi o rozsądek, wzajemny szacunek i równość. Znam kobiety, z którymi niewiele mnie łączy… I pewnie mężczyzn, z którymi łączy cię wiele?

Jasne. Jest jakiś głos kobiecy, którego szczególnie lubisz słuchać?

Poza Shirley Horn, Dianą Krall iparoma innymi wybitnymi wokalistkami jest to np. Dorota Stalińska, Paulina Młynarska czy wspomniana wcześniej Manuela Gretkowska.

Dlaczego akurat ich głosy?

To bardzo mądre i silne kobiety. Ich podejście do wielu spraw, to, jak sobie z nimi radzą, bardzo mi imponuje. Lubię kobiety, które wiedzą, czego chcą, i potrafią o to walczyć. Czy jest jakiś zapomniany lub nieznany kobiecy głos, który chciałabyś wyciągnąć na światło dzienne? Kto cię inspiruje?

Niezmiennie Billie Holiday. Choć zapomniana nie jest. Myślę, że – o dziwo – w Polsce właśnie zapomniana jest wielce inspirująca postać Marii Skłodowskiej-Curie. Ona powinna inspirować nas wszystkie. Z powodu nie tylko pasji, ale też odwagi, niezłomności i siły w przeciwstawianiu się stereotypom i wszystkim ograniczeniom, jakie niosły ze sobą czasy, w których żyła, konwenanse i męski punkt widzenia. W Polsce jest zapomniana, ale w plebiscycie magazynu „BBC History” została uznana za najbardziej wpływową kobietę whistorii. Masz poczucie, że Polacy często działają w myśl zasady „Cudze chwalicie, swego nie znacie”?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.