NIE KAŻDY GWAŁT JEST WART UWAGI MINISTRA ZIOBRY

Gazeta Wyborcza - - Z DRUGIEJ STRONY - STANISŁAW SKARŻYŃSKI GAZETA WYBORCZA

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro 24 sierpnia wrócił z urlopu, by na specjalnej konferencji prasowej połajać prokuratorów z Łodzi, którzy zajmowali się sprawą ofiary gwałtu zbiorowego. Kobieta nie żyje, a minister tak zapowiada surowe konsekwencje: „Prokuratura musi być twarda i bezwzględna wobec katów, a wielkoduszna, wyrozumiała i empatyczna wobec ofiar. Tego oczekuję od prokuratorów”.

Następnego dnia telewizja Polsat informuje o decyzji wołomińskiej prokuratury, która postanowiła umorzyć postępowanie przeciwko Pawłowi R., sprawcy zgwałcenia 12-letniej dziewczynki w październiku 2016 r. „Jej płacz, krzyki i wołanie o pomoc usłyszeli sąsiedzi mężczyzny. Wyważyli drzwi do pokoju i uratowali dziewczynkę” – można przeczytać w serwisie internetowym stacji. Biegli do- wiedli, że doszło do zgwałcenia, wiek ofiary wyklucza zgodę na stosunek, a jednak Paweł R. zmienił miejsce zamieszkania i nie wiadomo, gdzie jest teraz.

Prokuratura swoimi działaniami wysyła sygnał, że wolno gwałcić dzieci, a minister Zbigniew Ziobro nie zwołuje 27 sierpnia konferencji w sprawie decyzji swoich podwładnych z Wołomina.

Zajmuje go sprawa zbiorowego gwałtu i rabunku we włoskiej miejscowości Rimini, 1100 kilometrów od Warszawy, choć tam już trwa śledztwo włoskiej policji i prokuratury, a kobieta i jej partner są pod opieką lekarzy i psychologów.

O Zbigniewie Ziobrze świadczy ten moment, kiedy dokonał wyboru między zajęciem się sprawą umorzenia postępowania wobec Pawła R. a nagłośnieniem zbiorowego gwałtu na drugim końcu Europy. Co prawda minister nic tu nie może zrobić, ale dla PiS sprawa ma niewątpliwą zaletę – wywoła falę nienawiści wobec muzułmanów i uchodźców.

„Nie ma i nie będzie z mojej strony zgody i zrozumienia dla braku empatii po stronie prokuratorów i organów ścigania dla ofiar tak okrutnych przestępstw, wszystkich okrutnych przestępstw” – mówił minister. Jeśli jest jakaś sprawiedliwość, to to okrutne szyderstwo z samego siebie będzie Ziobrze szeptać sumienie do końca jego dni.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.