KRAJ W SKRÓCIE

Gazeta Wyborcza - - KRAJ -

PROKURATURA Macierewicz przesłuchany

Warszawska prokuratura okręgowa przesłuchała wczoraj szefa MON Antoniego Macierewicza, który złożył doniesienie na Tomasza Piątka w związku z książką „Macierewicz i jego tajemnice”. – Minister został przesłuchany jako osoba składająca zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – mówi „Wyborczej” Dariusz Łapczyński, rzecznik prokuratury. Przesłuchanie trwało 1,5 godz. Łapczyński podkreśla, że śledczy „nie podjęli jeszcze decyzji procesowych”. To znaczy, że nie wiadomo, czy zdecydują się wszcząć postępowanie przeciw Piątkowi.

GDAŃSK Wyrok za atak na prezydenta

Sąd Apelacyjny w Gdańsku skazał prawomocnie na rok i dwa miesiące więzienia z zawieszeniem na dwa lata Remigiusza Dominiaka, który w 2015 r. zaatakował na wiecu ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. 36-letni obecnie Dominiak, działacz antyaborcyjny, podbiegł z wyciągniętą ręką do Komorowskiego na rynku w Toruniu. Odepchnął go funkcjonariusz BOR. Dominiak tłumaczył, że chciał tylko wręczyć prezydentowi ulotkę, ale został oskarżony o próbę napaści na głowę państwa i naruszenie nietykalności policjantów. Sąd złagodził wyrok pierwszej instancji (półtora roku z zawieszeniem na trzy lata) i zdjął ze skazanego obowiązek przeprosin w ogólnopolskiej gazecie.

KRAKÓW Walczą z ONR

W piątek o 18.30 z krakowskiego Rynku ruszy organizowany przez małopolski KOD Marsz przeciwko Faszyzmowi. Podczas demonstracji będą zbierane podpisy pod wnioskiem do prezydenta Krakowa o delegalizację zarejestrowanego tam Obozu Narodowo--Radykalnego. To reakcja na sobotnią napaść członków ONR i kiboli na pokojową demonstrację KOD w Oświęcimiu. Została ona obrzucona jajkami i petardami, policja nie zatrzymała napastników.

PROCES POSŁA PIS Zbonikowski przed sądem

W Sądzie Rejonowym w Chełmnie zaczął się proces karny posła PiS Łukasza Zbonikowskiego. Prywatny akt oskarżenia złożyła jego żona Monika Zbonikowska, która twierdzi, że mąż dwukrotnie – we wrześniu 2015 r. i lipcu 2016 r. – użył wobec niej przemocy, wykręcając jej ręce i bijąc. Zbonikowski zrzekł się immunitetu. Nie przyznaje się do winy i uważa, że padł ofiarą intryg małżonki.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.