UZNANI I SZANOWANI, ALE DEKOMUNIZOWANI

Gazeta Wyborcza - - KRAJ - MICHAŁ WILGOCKI

Dąbrowszczacy to członkowie XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego, którzy walczyli w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-39 przeciw puczowi gen. Franco. Przez IPN uznawani za realizatorów polityki stalinizmu. „Większość z nich dążyła do budowy w Hiszpanii państwa stalinowskiego. W latach wojny jako tzw. hiszpanie stali się zapleczem kadrowym dla oddziałów komunistycznej Gwardii Ludowej PPR” – czytamy w stanowisku Instytutu. Część historyków niezwiązana z IPN ma jednak inne zdanie. Przypominają, że dąbrowszczacy byli w większości młodymi robotnikami, którzy ochotniczo pojechali walczyć do Hiszpanii z faszystowskim zamachem stanu.

Z kolei gen. Jerzy Ziętek to legendarna postać na Śląsku, patron wielu ulic i szkół. Zainicjował m.in. powstanie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, to jemu Katowice zawdzięczają najbardziej rozpoznawalną halę widowiskowo-sportową w Polsce, czyli kultowy Spodek. Za jego czasów powstały szkoły, szpitale, dzielnica uzdrowiskowa w Ustroniu czy Osiedle Tysiąclecia. „To postać mocno kontrowersyjna. Pełnił funkcje w aparacie państwowym i miał realny wpływ na wydarzenia w momencie wprowadzania komunistycznego ustroju” – argumentuje jednak Tomasz Gonet z katowickiego IPN.

Według Instytutu najbardziej obciążający dla Ziętka jest okres 1945-50, kiedy był wicewojewodą śląskim. „Był odpowiedzialny za proces formowania się i tzw. utrwalania władzy ludowej na obszarze Górnego Śląska” – dodaje Andrzej Sznajder, szef IPN w Katowicach.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.