Dymisja za słowa o Auschwitz

Po artykule w „Wyborczej” minister sportu i turystyki zdymisjonował szefa Polskiej Organizacji Turystycznej Marka Olszewskiego za „skandaliczne wypowiedzi o Auschwitz”.

Gazeta Wyborcza - - KRAJ - MAGDALENA KURSA

W środowej „Wyborczej” napisaliśmy, że kierujący POT od wiosny tego roku Marek Olszewski zaczął wykreślać z programów promujących Polskę wizyty w KL Auschwitz oraz Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. W rozmowie z nami tłumaczył, że nadszedł czas „na przebicie się z naszą własną kulturą”.

– Auschwitz to nie produkt turystyczny, lecz miejsce martyrologii, zadumy i przemyśleń, a my zajmujemy się promocją Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. Poza tym chcemy położyć nacisk na promowanie tego, co cenne w naszej własnej kulturze, pokazać nasz wielki wkład w rozwój Europy. Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów – tłumaczył swoją decyzję. Dodał też: – To polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane. Pamiętajmy, że kultura żydowska w praktyce cała przetrwała. W latach 30. z Niemiec wielu Żydów emigrowało. W Polsce pod okupacją niemiecką nie było takiej możliwości.

Te wypowiedzi wywołały ogromne oburzenie. Minister sportu i turystyki zareagował bardzo szybko: o zwolnieniu poinformował na Twitterze. „W związku ze skandaliczną wypowiedzią prezesa POT Marka Olszewskiego podjąłem decyzję o jego natychmiastowej dymisji” – napisał.

Przewodniczący rady POT Jan Korsak o decyzji ministra dowiedział się z internetu. Podkreślił, że dla Organizacji to trudna sytuacja, bo to już druga zmiana szefa w tym roku. Wypowiedzi Olszewskiego na temat Auschwitz skomentował: – Polska była przez wieki krajem wielonarodowym, powinniśmy promować więc wszystkie kultury, które nas w przeszłości wzbogacały. Muzeum Polin czy Auschwitz pokazują historię Polski, opowiadając ją przez pryzmat doświadczeń, dorobku, a także dramatu Polaków pochodzenia żydowskiego.

Na razie nie wiadomo, kto będzie nowym szefem POT. Z ministrem sportu nie udało nam się skontaktować.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.