Nowak z zarzutami korupcyjnymi

Ukraińska agencja zapobiegania korupcji NAPK zarzuciła naruszenie przepisów antykorupcyjnych szefowi agencji drogowej Ukrawtodor Sławomirowi Nowakowi, byłemu ministrowi transportu w rządzie PO-PSL. Sławomir Nowak od 2016 r. jest szefem Ukrawtodor

Gazeta Wyborcza - - GOSPODARKA - ANDRZEJ KUBLIK

Ukraińska agencja NAPK w komunikacie opublikowanym we wtorek wieczorem ogłosiła, że postawiła szefowi Ukrawtodor Sławomirowi Nowakowi zarzuty naruszenia wymogów prawa dotyczących etycznego zachowania, zapobiegania i uregulowania konf liktu interesów, a także naruszenia innych przepisów ustawy o zapobieganiu korupcji.

Według komunikatu zarzuty postawiono po przeprowadzonej poza planem kontroli w Ukrawtodor.

Jednocześnie NAPK poleciło Sławomirowi Nowakowi podjąć działania dla usunięcia wykrytych nieprawidłowości. Czego konkretnie one dotyczyły – NAPK nie podało.

Sławomir Nowak, były wpływowy polityk PO i minister transportu w drugim rządzie Donalda Tuska, od jesieni zeszłego roku pełni obowiązki szefa Ukrawtodor, ukraińskiego odpowiednika naszej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na to stanowisko Nowak został powołany bez konkursu.

Kilka miesięcy przed Nowakiem konkurs na szefa ukraińskich kolei Ukrzaliznycy wygrał Wojciech Balczun, dawny prezes PKP Cargo. Trzy tygodnie temu Balczun podał się jednak do dymisji, chociaż w czerwcu jego kontrakt przedłużono do 2019 r.

Przed podjęciem tej decyzji Balczun był długo i zajadle krytykowany przez ukraińskiego ministra infrastruktury Wołodymyra Omeliana – faworyzującego za to Sławomira Nowaka.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.