Samo śpiewanie nie wystarczy

Gazeta Wyborcza - - PIENIADZE -

Dostępne są także kursy, które rozwijają pozajęzykowe zdolności dziecka, m.in. zajęcia z francuskiego opierające się na śpiewaniu piosenek czy anglojęzyczne warsztaty teatralne.

– Takie elementy są bardzo przydatne w zajęciach dla dzieci, ale kurs nie powinien się składać tylko ze śpiewania czy odgrywania scenek. Chyba że rodzice chcą tylko osłuchać dziecko z językiem i zachęcić je do prawdziwej nauki w późniejszych latach – mówi Sandrine Jacques. – Dzieciom trzeba dać gotowy materiał do nauczenia się. Jeśli w piosence będzie występowała jedna odmiana czasownika, one nie połączą jej nawet ze znanymi sobie zasadami gramatycznymi i nie użyją tego czasownika w innej sytuacji. Poza tym takie kursy rozwijają tylko kompetencje ustne, dziecko nie poradzi sobie później w zwykłej grupie, w której wymaga się też umiejętności czytania i pisania – tłumaczy.

Jej zdaniem warto zapłacić wyższą cenę za kurs prowadzony innowacyjną metodą, ale zawierający jednocześnie standardowe lekcje z podstaw gramatyki czy posługiwania się językiem na piśmie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.