Ustawy Dudy w Sejmie, a PiS jest rozbawiony

Kancelaria Prezydenta ujawniła projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. – Jeśli tak ma wyglądać to wybijanie się na niepodległość, nie mamy nic przeciwko temu – ironizują w PiS.

Gazeta Wyborcza - - PIERWSZA STRONA - WOJCIECH CZUCHNOWSKI, IWONA SZPALA

Kancelaria Prezydenta wreszcie ujawniła swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W PiS mówią: „Jeśli tak ma wyglądać wybijanie się Dudy na niepodległość, to nie mamy nic przeciwko”

– Na nasz widok prezydent Duda powiedział, że są wszyscy, którzy tworzą wSejmie większość potrzebną do zmiany konstytucji. Gdy zapytałem, dlaczego w tak pilnym trybie zwołał konsultacje, odparł, że chciałby znać nasze deklaracje, by nie ośmieszać się projektem, który nie ma szans przejść – opowiada jeden z uczestników spotkania delegacji klubów parlamentarnych, które wponiedziałek po południu zwołał prezydent Andrzej Duda. Chciał uzyskać od nich zgodę na zmianę w konstytucji, tak by w razie niepowodzenia przy głosowaniu nad członkami Krajowej Rady Sądownictwa mógł sam powołać jej skład.

– Ryszard Petru powiedział Dudzie, że nie chciałby, żeby prezydent się ośmieszył, więc zapewnia, że jego klub nie poprze zmiany konstytucji, bo nie jest to potrzebne i tak się tego nie robi – opowiada nasz rozmówca. Prezydent poproszony o pokazanie swoich projektów miał odpowiedzieć, że wtej sytuacji nie może, bo uzależniał ich kształt od stanowiska klubów.

Wponiedziałek Andrzej Duda wniecałe pięć godzin najpierw ogłosił swoje projekty ustaw osądach, apotem wycofał się z ich wysłania do Sejmu. Prezydenckie projekty zostały skierowane tam dopiero we wtorek po południu, już z korektą uwzględniającą brak potrzebnej większości do zmiany konstytucji: jeśli 3/5 Sejmu nie wybierze 15 sędziów do KRS, to o jej kształcie zdecyduje nie prezydent, ale odbędzie się głosowanie na zasadzie „jeden poseł głosuje tylko na jednego sędziego”. To z automatu powinno dać PiS większość ośmiu sędziów.

Aktywności i projektów Dudy nie skomentował dotąd prezes PiS Jarosław Kaczyński. Milczy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – konkurent prezydenta wsporze o wymiar sprawiedliwości. To właśnie Ziobro był głównym autorem planu przejęcia sądów, który swoim wetem utrącił wlipcu Duda. Nowe projekty prezydenta to próba ograniczenia politycznych wpływów ministra. Zamiast Ziobry z krytyką pomysłów Dudy wystąpił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, jeden zodpowiedzialnych za kształt pakietu ustaw sądowych.

Warchoł oświadczył wSejmie, że konstytucja nie zna zasady „jeden głos, jeden poseł”. – Wciałach kolegialnych ona nie występuje – wyjaśnił. – Nie można zabronić posłom głosowania, wjaki sposób chcą. Gdyby nagle 460 posłów wybrało jednego sędziego, to okazałoby się, że nie ma kto wybrać pozostałych – tłumaczył Warchoł. Wostatecznym projekcie prezydenckiej ustawy o KRS jest rozwiązanie tego dylematu: jeśli nie uda się wybrać wszystkich członków rady, wolne miejsca obsadza się wpowtórnym głosowaniu.

Z kolei Antoni Macierewicz wrócił do sprawy zatrudnienia w prezydenckim BBN b. oficera służb specjalnych PRL. W Polskim Radiu 24 szef MON stwierdził, że „ponad rok temu zwracał uwagę prezydentowi Dudzie na pewne nieprawidłowości w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego”.

– Widać, że prezydentowi się trochę nogi poplątały wtym jego tańcu – komentuje polityk z Nowogrodzkiej. – Cóż, przyglądamy się z zainteresowaniem. I jeśli tak ma wyglądać to wybijanie się na niepodległość, nie mamy nic przeciwko temu – ironizuje nasz rozmówca.

Swoje spotkanie miały wczoraj PO, Nowoczesna i PSL. Katarzyna Lubnauer (szefowa klubu N) mówi, że cała opozycja poprze wniosek ludowców o zorganizowanie wysłuchania publicznego wsprawie projektów prezydenckich ustaw. Andrzej Halicki: – Ustaliliśmy, że jeśli PiS ponownie będzie chciał łamać porządek prawny wPolsce, forsując niekonstytucyjne propozycje prezydenta, będziemy organizować sprzeciw społeczny.

PO powołała zespół „ds. obrony niezawisłości sądów”. – To sztab organizacyjny do skoordynowania ewentualnych protestów, wsparcie dla naszych partnerów z Nowoczesnej, PSL i organizacji społecznych – wyjaśnia Halicki. Dziś spotyka się zespół parlamentarny ładu konstytucyjnego i praworządności, który tworzy opozycja. – Zaprosiliśmy organizacje monitorujące działanie wymiaru sprawiedliwości i przedstawiciela rzecznika praw obywatelskich – mówi Krzysztof Paszyk z PSL.

Zkolei premier Szydło skrytykowała PO: – Platforma jest tą partią, która ciągle mówi i dopomina się oto, że trzeba rozmawiać, prowadzić dialog, akiedy jest moment, gdy ten dialog ma być prowadzony, to Platformy nie ma.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.