Szansa dla ofiar TeleOpieki24

Prokuratura Krajowa poprosiła prokuratury rejonowe o informacje dotyczące liczby postępowań prowadzonych w sprawie przedsiębiorców poszkodowanych przez firmę TeleOpieka24. To nadzieja na to, że sprawą zajmie się z urzędu jedna prokuratura.

Gazeta Wyborcza - - GOSPODARKA - MACIEJ BEDNAREK

O f irmie TeleOpieka24 piszemy w „Wyborczej” od kilku tygodni. Jej akwizytorzy od co najmniej maja tego roku oferują drobnym przedsiębiorcom (głównie z zachodniej Polski) usługi. Firma namawia do podpisania umowy na dwa sposoby. Pierwszy – „na kuriera”. Najpierw do przedsiębiorcy dzwoni ktoś z warszawskiego numeru. Zapewnia, że usługa kosztuje tylko złotówkę miesięcznie, a informacje o usługach dostarczy kurier. – Podpisałem, myśląc, że to pokwitowanie odbioru. Ato była umowa – opowiada pan Albert, przedsiębiorca z Wielkopolski.

„Na studenta” – to druga metoda łowienia podpisów. Do sklepu wchodzi dwoje młodych ludzi. Mówią np., że są studentami i że usługi reklamowe są elementem praktyk studenckich. Przekonują, że pierwszy mie- siąc kosztuje tylko złotówkę. A jeśli przedsiębiorca będzie zadowolony z usług, będzie mógł podpisać umowę na dłużej.

To nieprawda. Dokument, który podtykają do podpisu, to w rzeczywistości zobowiązanie do korzystania z usług nawet przez 30 miesięcy. Aich koszt to nawet 600 zł plus VAT miesięcznie.

Kiedy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że zostali wrobieni, jak najszybciej chcą zerwać niechcianą umowę. Ale TeleOpieka24 żąda za to blisko 9 tys. zł kary.

„Wyborcza” rozmawiała z blisko 80 poszkodowanymi, choć to tylko część wprowadzonych w błąd. Prawie każdy przyznaje, że w swojej miejscowości zna kilka osób, które też dały się nabrać.

Większość przedsiębiorców zgłasza sprawy policji i miejscowym prokuraturom. Ale do tej pory brakowało skoordynowanych działań.

Niektóre prokuratury dostrzegły problem. Np. do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy trafiło już osiem zawiadomień. Ponieważ we wszystkich przypadkach stosowany jest ten sam schemat działania, świdnicka prokuratura postanowiła włączyć wszystkie sprawy do jednego postępowania. Prokuratura rozważa m.in. wystąpienie do sądu o unieważnienie zawartych umów.

Nie wszędzie przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc organów ścigania. Pani Anna prowadzi firmę wWolsztynie wwoj. wielkopolskim. Też zo- stała naciągnięta przez TeleOpiekę24. Na początku sierpnia zawiadomiła policję o oszustwie. – Siedziałam tam trzy godziny. Podałam świadków i trzy inne poszkodowane osoby z mojej miejscowości, z którymi byłam w kontakcie – opowiada.

Kilka dni później odebrała pismo z policji o odmowie wszczęcia dochodzenia. – Komenda powiatowa nie zrobiła absolutnie nic w tej sprawie, nawet nie raczyła przesłuchać świadków – żali się pani Anna. Dwa tygodnie później decyzję o odmowie wszczęcia dochodzenia zatwierdziła wolsztyńska prokuratura. Prokuratorzy, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że przedsiębiorcom nie sprzyja to, że TeleOpieka24 działa wwielu miejscowościach, a zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa są rozproszone po wielu prokuraturach.

Ale to się może zmienić. Sprawą poszkodowanych przez TeleOpiekę24 zainteresowała się Prokuratura Krajowa, choć do tej pory oficjalnie tego nie potwierdziła. Znaszych informacji wynika, że departament do spraw przestępczości gospodarczej zapytał prokuratury rejonowe o liczbę zawiadomień ws. TeleOpieki24.

– To pierwszy krok do tego, by skoordynować działania organów ścigania – mówi „Wyborczej” jeden z prokuratorów z Dolnego Śląska.

Dzięki temu Prokuratura Krajowa pozna skalę tego procederu i może zlecić jednej prokuraturze prowadzenie wszystkich postępowań.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.