Serial trans

Na internetowej platformie Amazon można już oglądać czwarty sezon „Transparent”, nagradzanego serialu Jill Soloway. Porzućcie uprzedzenia i przygotujcie się na dłuższy namysł nad własnym życiem.

Gazeta Wyborcza - - KULTURA - PAULINA DOMAGALSKA

„Transparent” to historia rodu kalifornijskich Żydów i głowy rodziny, emerytowanego profesora nauk politycznych. Pewnego dnia Morton wyjaśnia bliskim, że całe życie był kobietą, Maurą. Już nie chce się z tym ukrywać.

Wyznanie Maury wstrząsa rodziną, ale nie z powodu braku akceptacji. Chociaż każdy przechodzi przez krótką fazę szoku, niedowierzania i nerwowego śmiechu, to jej szczerość prowokuje bliskich przede wszystkim do zastanowienia się nad własnym życiem. Ana pytania „kim jestem?”, „czy jestem szczęśliwy?” i „czego chcę?” trudno znaleźć odpowiedź, zaakceptować ją i jeszcze nie zranić przypadkowych osób.

Jill Soloway oparła fabułę na historii swojej rodziny. Kiedy rozległy się głosy niezadowolenia z powodu obsady – czemu osoby trans nie gra osoba trans? – Soloway szybko rozstrzygnęła sprawę: odtwórca głównej roli Jeffrey Tambor jest podobny do jej rodzica.

Soloway była scenarzystką, a później jedną z producentek „Sześciu stóp pod ziemią”. Za „Transparent” dostała nagrodę Emmy i Złoty Glob.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.