W SKRÓCIE

PRZEMYSŁ KOLEJOWY.

Gazeta Wyborcza - - GOSPODARKA -

Nocą z wtorku na środę Siemens i Alstom, dwa największe niemieckie i francuskie koncerny przemysłowe, ogłosiły podpisanie listu intencyjnego w sprawie stworzenia do końca 2018 r. nowej firmy w branży transportu kolejowego. Będzie się ona nazywać Siemens Alstom i powstanie z połączenia francuskiego koncernu ze spółką Siemens Mobility, która w ramach niemieckiego koncernu zajmuje się produkcją taboru szynowego oraz urządzeń do sterowania ruchem kolejowym. W zamian za ten majątek Siemens dostanie 50,5 proc. akcji nowej firmy, czyli przejmie nad nią kontrolę.

KONKURENCYJNOŚĆ GOSPODARKI.

W najnowszej edycji rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego Polska znalazła się na 39. miejscu, o trzy pozycje niżej niż przed rokiem. Narodowy Bank Polski, który koordynuje badanie dla Polski, spadek tłumaczy zmianą sposobu opracowywania raportu.

W najnowszej edycji uwzględniono bowiem mikrofirmy, które borykają się z większymi problemami niż duże przedsiębiorstwa, i to one zaniżyły noty. Największymi barierami dla konkurencyjności polskiej gospodarki są skomplikowane przepisy podatkowe, nadmierny fiskalizm oraz niestabilna polityka gospodarcza. Liderami tegorocznej edycji są Szwajcaria, USA i Singapur.

LINIE LOTNICZE.

Ryanair likwiduje 34 trasy, które miały być uruchomione w kolejnych sezonach. W wydanym w środę oficjalnym oświadczeniu zapowiada, że z końcem października wycofuje z użycia 25 spośród 400 samolotów, co przełoży się na zawieszenie 34 tras z siatki zimowej. Wśród nich znajdą się też połączenia z Polski: Szczecin – Edynburg, Katowice – Hamburg, Gdańsk – Newcastle, Warszawa – Saloniki, Kraków – Trapani i Wrocław – Gdańsk. Kolejne loty będą zawieszane od kwietnia, kiedy to wejdzie w życie letnia siatka połączeń. Wszyscy piloci mają do końca roku wykorzystać przysługujące im urlopy. To po to, aby zminimalizować ryzyko odwołania lotów z dnia na dzień.

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ.

W czwartek po pięciu miesiącach przerwy zbierze się podkomisja stała do spraw rynku pracy w sprawie zakazu handlu w niedzielę. – Rozpoczynamy procedowanie ustawy – powiedział w środę reporterowi Radia TOK FM niedawno powołany szef tej podkomisji poseł PiS Janusz Śniadek, były przewodniczący „Solidarności”. – Jest decyzja, że będziemy szli w stronę złotego środka, czyli pół na pół. Co druga niedziela będzie z zakazem handlu.

Przedstawiciele rządu Beaty Szydło powtarzają, że chcieliby, aby zakaz wszedł w życie od 1 stycznia 2018 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.