PiS do kontroli

Gazeta Wyborcza - - KRAJ - MICHAŁ WILGOCKI

Po tekście „Gazety Wyborczej” Platforma Obywatelska i Partia Razem złożyły wnioski do Państwowej Komisji Wyborczej o zbadanie finansów PiS. PO złożyła też zawiadomienie do prokuratury. W czwartek napisaliśmy, że Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ACRE) nie mieli prawa finansować za unijne pieniądze katowickiej konwencji PiS w 2015 r. To wynik śledztwa „Wyborczej”, holenderskiego dziennika „NRC Handelsblad” i belgijskiego portalu Apache.be.

Jak ustaliliśmy, audytorzy europarlamentu zakwestionowali też wsparcie przez ACRE poznańskiego kongresu „Polska Wielki Projekt” z kwietnia 2015 r., ponieważ ich zdaniem ACRE nie miało prawa finansować z funduszy UE dyskusji o wewnętrznych sprawach Polski.

– Klub PO zwróci się do PKW z wnioskiem w tej sprawie. Zwrócimy się jednocześnie z wnioskiem do prokuratury, dlatego że złamano polskie prawo – powiedział Sławomir Nitras z PO. Sprawę do PKW skierowała również Partia Razem.

– To kolejny raz, kiedy media donoszą, że PiS wykonuje manewry finansowe mające na celu obejście polskiego systemu finansowania partii politycznych. Przez ostatnie tygodnie wszyscy jesteśmy zbulwersowani aferą billboardową. Tutaj mamy do czynienia z czymś o podobnej skali bezczelności – komentował sprawę Adrian Zandberg.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.