Megazwrot na A2

Do końca roku Polska ma odzyskać od spółki Autostrada Wielkopolska nienależną pomoc publiczną – tego wymaga Komisja Europejska. Rząd żąda od spółki ponad 1,3 mld zł.

Gazeta Wyborcza - - GOSPODARKA - ANDRZEJ KUBLIK

Przed miesiącem Komisja Europejska ogłosiła, że spółka Autostrada Wielkopolska (AWSA) zarządzająca odcinkiem płatnej autostrady A2 od Konina do Nowego Tomyśla otrzymała nadmierną rekompensatę za zwolnienie ciężarówek z opłat za przejazdy tą drogą od września 2005 r. do lipca 2011 r. A to sprzeczne z przepisami UE o pomocy publicznej.

KE oceniła, że rekompensaty zawyżono, bo ustalając ich wysokość, AWSA wykorzystała prognozy z 1999 r. zakładające dużo wyższy ruch i wpływy z opłat niż w badaniach z 2004 r.

„AWSA musi teraz zwrócić państwu polskiemu 895 mln zł” – stwierdziła KE i dodała, że do tego należy doliczyć odsetki. Rekompensaty wypłacano z Krajowego Funduszu Drogowego.

W środę wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit ujawnił w Senacie, że rząd podjął działania, by wykonać decyzję KE.

– Już podjęliśmy de facto działania egzekucyjne, aby te pieniądze wróciły do Krajowego Funduszu Drogowego, gdyż zostały niesłusznie wypłacone tej firmie – powiedział Szmit.

Jakie to konkretnie działania? „Nie komentujemy wystąpienia ministra Szmita” – przekazała nam Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka AWSA. „Treść decyzji KE wraz z uzasadnieniem zostały poddane wnikliwej analizie prawnej i dopiero po jej zakończeniu zarząd spółki podejmie stosowne decyzje w tej sprawie” – dodała Kwiatkowska.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało nas, że w związku z decyzją KE w piśmie z 8 września wezwało AWSA do zwrotu pieniędzy. Resort wyjaśnił, że prócz wskazanej przez KE kwoty ok. 895 mln zł „należne są odsetki szacowane na 460 mln zł”.

Zgodnie z decyzją KE rząd chce więc od AWSA ok. 1,35 mld zł.

Pojawiają się spekulacje, że AWSA może zaskarżyć decyzję Brukseli. Czy w związku z tym rząd nie pospieszył się z egzekucją roszczeń? Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że tego wymaga KE.

„Zgodnie z art. 5 i 6 decyzji Komisji Europejskiej Polska jest zobowiązana do wykonania decyzji w terminie 4 miesięcy, a po upływie 2 miesięcy musi poinformować KE o działaniach podjętych w celu jej wykonania” – wyjaśnił nam resort.

Rekompensaty dla prywatnych autostrad za zwolnienie ciężarówek z opłat uchwalił na koniec kadencji latem 2005 r. Sejm zdominowany przez SLD. A odchodzący rząd SLD zatwierdził zawyżone rekompensaty dla AWSA. Zastrzeżenia do ich wysokości zgłosiła administracja drogowa w 2007 r. W 2012 r. o zawyżonej pomocy dla AWSA rząd Donalda Tuska zawiadomił KE. Dwa lata później Komisja wszczęła dochodzenie zakończone teraz decyzją niekorzystną dla AWSA.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.