KOBIETY, NIECH NAS ZNÓW ZOBACZĄ!

Gazeta Wyborcza - - Z DRUGIEJ STRONY - MONIKA TUTAK GAZETA WYBORCZA

Przygotujcie parasolki – we wtorek 3 października, w rocznicę „czarnego protestu”, otwieramy je znowu. W Warszawie, Krakowie, Mikołowie, Kołobrzegu, Częstochowie, Poznaniu, Gdańsku i w innych miejscowościach.

Rok temu poczułyśmy siłę społecznego sprzeciwu. Na ulice wyszły córki, matki i babcie, które po raz pierwszy zrozumiały, że polityka jest o nich. Wyszli mężczyźni, którzy wiedzą, że nie ma demokracji bez praw kobiet.

Rok temu powstrzymałyśmy PiS przed wprowadzeniem całkowitego zakazu przerywania ciąży. W ponad 150 miastach protestowało wtedy ok. 250 tys. osób. Ponad pół miliona ubrało się na czarno. To była ogromna siła. Zdjęcia z polskich protestów obiegły cały świat.

Powodów do protestów przybywa. Rząd ograniczył dostęp do tabletki „dzień po”, chce znieść standardy opieki okołoporodowej, aptekarze odmawiają sprzedaży antykoncepcji, a środowiska antykobiece zbierają podpisy pod kolejnymi projektami zakazującymi całkowicie aborcji i antykoncepcji. Rząd chce wprowadzić ustawę, która pozwoli karać finansowo samorządy wspierające programy in vitro.

Nie dajmy się zaskoczyć i ugłaskać. Nikt nie może mówić nam, z kim, kiedy, jak, ile i czy w ogóle chcemy mieć dzieci. „Niech nas zobaczą, niech nas usłyszą, niech widzą, że się nie boimy” – mówią organizatorki „czarnego wtorku” ze Strajku Kobiet.

Żeby nas zobaczyli, musimy wyjść na ulice. Nie pozwólmy, by ktoś decydował za nas!

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.