Smogiem

Gazeta Wyborcza - - KRAJ -

Na Mazowszu uchwałą antysmogową w poniedziałek zajmie się zarząd województwa (ma wejść w życie 1 listopada). Także Dolny Śląsk przygotował uchwałę, zgodnie z którą we Wrocławiu i dolnośląskich uzdrowiskach miałby obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem. Radykalnym działaniom sprzeciwiła się jednak część lokalnych polityków i władze regionu zaczęły szukać kompromisu. W Wielkopolsce prace nad uchwałą antysmogową właśnie się zaczynają. Gotowe są przepisy dla Opola i Łodzi. Niestety, ekolodzy obawiają się, że te uchwały nic nie zmienią. W Łodzi wprowadzono bardzo długie terminy przejściowe, a w Opolu zrezygnowano z ustanowienia daty, do której mieszkańcy muszą się pozbyć kopciuchów.

Poznań, Katowice, Szczecin, Opole, Wrocław, Warszawa, Bielsko-Biała, Rybnik i dziesiątki innych miejscowości dopłacają mieszkańcom do wymiany pieców.

Czy będzie kara za łamanie norm

Jak jeszcze miasta walczą ze smogiem? Rzeszów instaluje w żłobkach oczyszczacze powietrza, po to aby dzieci zimą mogły oddychać nieco czystszym powietrzem niż to na zewnątrz. Podobny program dla żłobków, przedszkoli i podstawówek chce wprowadzić Kraków – oczyszczacze mają być montowane na początku 2018 r. Rybnik dopłaca mieszkańcom, którzy chcą docieplić domy, i pozwala jeździć za darmo komunikacją miejską, gdy nad miastem wisi smog. Po przekroczeniu krytycznych poziomów zanieczyszczeń za darmo jeżdżą też w Krakowie i Warszawie.

Stolica podejmuje w tym roku więcej działań antysmogowych. Podobnie jak Kraków i Rzeszów kupuje do przedszkoli oczyszczacze. Ratusz zamówił też dla policji spalinomierze, które analizują stężenie szkodliwych związków w samochodowych spalinach. Jeśli pomiar wykaże usunięcie filtra cząstek stałych z pojazdu, policja może zatrzymać dowód rejestracyjny i uniemożliwić dalszą jazdę. To ważne, bo w Warszawie spaliny odpowiadają za 60 proc. smogu.

Władze miasta wprowadzają też zakaz stosowania dmuchaw do sprzątania liści z gminnych chodników i ulic. Dzięki temu nie będą się wzbudzać tumany kurzu pełne toksycznych związków.

Czy te działania miast pozwolą uniknąć unijnej kary za smog? Nie wiadomo. Ostatnia rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu odbyła się 7 września. Ministerstwo Środowiska przekonywało na niej, że Polska wydała ponad 1,3 mld zł na walkę ze smogiem i systematycznie redukuje zanieczyszczenie powietrza. Ostatnia zima temu jednak przeczy. Wyrok Trybunału mamy poznać w listopadzie. Jeśli Polska przegra, to będzie musiała w ekspresowym tempie zlikwidować smog. W przeciwnym wypadku zapłaci nawet 4 mld zł kary plus do kilkudziesięciu tysięcy euro za każdy dzień, w którym unijne normy jakości powietrza nie będą przestrzegane.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.