OBROŃCA UCIŚNIONEJ BIAŁEJ RASY

Gazeta Wyborcza - - Z DRUGIEJ STRONY - MAGDA DZIAŁOSZYŃSKA Co na polskim Święcie Niepodległości ma robić amerykański rasista – pyta szefowa środkowoeuropejskiego oddziału American Jewish Committee – na wyborcza.pl/swiat

Dzień przed Marszem Niepodległości w Warszawie ma się odbyć konferencja Kongresu Narodowo-Społecznego powiązanego z Młodzieżą Wszechpolską. Jej gwiazdą ma być gość z Ameryki Richard B. Spencer.

Jak przypomina Agnieszka Markiewicz, dyrektorka AJC Central Europe, Spencer współorganizował inną konferencję poświęconą przyszłości „białej” Europy, która miała się odbyć jesienią 2014 r. wBudapeszcie. Wtedy węgierski rząd cofnął zgodę na organizację wydarzenia, a sam Spencer został zatrzymany i deportowany z Węgier.

Od tego czasu jego poglądy tylko się radykalizowały. „Hail Trump, hail nazi, hail zwycięstwo!” – krzyczał w listopadzie 2016 r. na konferencji kierowanego przez siebie National Policy Institute. Zebrani odpowiedzieli mu nazistowskim pozdrowieniem. Choć w sali było ich ledwie dwustu, Spencer zwrócił na siebie uwagę jako jeden z ideologów alt-prawicy, która dopiero co – wraz ze zwycięstwem Donalda Trumpa wwyborach – wdarła się na amerykańskie salony polityczne.

– Być białym oznacza być odkrywcą, wojownikiem i zdobywcą. To my budujemy, produkujemy i pniemy się w górę. I dostrzegamy kłamstwo wpisane wrelacje rasowe wtym kraju: to nie my eksploatujemy innych, to oni potrzebują nas, żeby przetrwać – mówił, zbierając oklaski.

Pytany o motywy swojej działalności, opowiada odyskryminacji, jakiej biali doświadczają dziś na amerykańskim rynku pracy. – Ci, którzy czerpią korzyści z obecnego systemu, powinni się nas bać, bo zmienimy ten paradygmat – zapowiada.

Pochodzi z Bostonu, ale wychowywał się wTeksasie. W 2005 r. zaczął studia doktoranckie na Duke University (kierunek: historia współczesnej myśli europejskiej), ale ich nie skończył. Zaczął pracę wuważanym za umiarkowany magazynie „The American Conservative”, który rozstał się znim po pół roku zuwagi na zbyt radykalne poglądy Spencera. Niedługo później – w marcu 2010 r. – założył portal AlternativeRight.com.

Jego ostatni, październikowy występ na University of Florida kosztował uczelnię ponad 500 tys. dol. – tyle poszło na środki bezpieczeństwa, które miały zapobiec wybuchowi zamieszek. Wsierpniu Spencer był jednym z gości Marszu Zjednoczonej Prawicy wCharlottesville, gdzie doszło do przemocy – wwyniku starć zprzeciwnikami demonstracji jedna osoba zginęła, a14 zostało rannych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.