NAGRODA SACHAROWA DLA WENEZUELCZYKÓW

Gazeta Wyborcza - - Z DRUGIEJ STRONY - TOMASZ BIELECKI

Wenezuelskie Zgromadzenie Narodowe oraz wszyscy więźniowie polityczni zarejestrowani przez organizację obrońców praw człowieka Foro Penal Venezolano – to im Parlament Europejski przyznał tegoroczną Nagrodę im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli.

Byli kandydatami największego klubu Europejskiej Partii Ludowej (m.in. PO i PSL) oraz liberałów. Wybór wsparli konserwatyści (m.in. PiS) i frakcja Marine Le Pen. Ostro sprzeciwiał się skrajnie lewicowy klub GUE/NGL, jego szefowie oskarżyli inne frakcje PE o „instrumentalizację praw człowieka” i zarzucali, że wśród nagrodzonych są ludzie wenezuelskiej „skrajnej prawicy”.

Do Nagrody Sacharowa nominowani byli też: Aura Lolita Chavez Ixcaquic z Gwatemali (walczy o ochronę zasobów naturalnych i praw człowieka przed ekspansją górnictwa i wyrębem lasów) oraz erytrejski dziennikarz i pisarz Dawit Isaak, od 16 lat trzymany w areszcie bez procesu.

Wenezuelski reżim prezydenta Nicolasa Maduro od lat niszczy praworządność, w marcu pozbawił Zgromadzenie Narodowe władzy ustawodawczej. Liczba więźniów politycznych przekracza 600. W lipcu po trzech latach w więzieniu przywódca opozycyjny Leopoldo López został na krótko przeniesiony do aresztu domowego, ale potem znów go uwięziono. Opozycjonista i były burmistrz Caracas Antonio Ledezma jest w areszcie domowym od 2015 r. Co najmniej 130 ludzi zginęło podczas antyreżimowych demonstracji.

Nagrodę ustanowiono w 1985 r. w geście solidarności z radzieckim fizykiem jądrowym i dysydentem Andriejem Sacharowem. Pierwszymi laureatami byli m.in.: Nelson Mandela (wówczas w więzieniu), Aleksander Dubczek, współautor Praskiej Wiosny, ruch Matki z Plaza de Mayo walczący o sprawiedliwość dla ofiar junty argentyńskiej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.