KREATYWNA OBRONNOŚĆ

Gazeta Wyborcza - - WYDARZENIA -

zakup rakiet Patriot w przyszłym roku nic w tej sprawie nie będzie się działo. W budżecie nie ma też pieniędzy na zakup śmigłowców – choć minister obrony Antoni Macierewicz składał różnorodne zapewnienia co do liczby i zakresu zakupów tego sprzętu.

Najwięcej zyska obrona terytorialna – dostanie 567,9 mln zł (Marynarka Wojenna 594 mln, a wojska specjalne 294,7 mln). Jest to suma tym bardziej spektakularna, że nie wliczono w nią wydatków na uzbrojenie i wyposażenie (te ocenia się na 775 mln). Wzrastają wydatki na Służbę Wywiadu Wojskowego – dostanie 264 mln zł, wzrost o 38 proc., i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego – 237,4 mln zł, wzrost o 11,7 proc.

Szokująco wygląda wzrost wydatków na muzea, uroczystości patriotyczne i obchody rocznic – MON wyda na to 150 mln zł, to wzrost o przeszło 100 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Do tego resort Antoniego Macierewicza chce, by w całym kraju powstały pomniki z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Projekt pomników (w stylu kolumny) MON ma „nieodpłatnie” przekazać samorządom, grupom rekonstrukcyjnym i osobom prywatnym, które chciałyby monument wybudować.

Antoni Macierewicz przypominał, że koalicja PO-PSL nie wywiązała się z obowiązku przeznaczania 2 proc. PKB na armię. Dopiero rząd PiS miał go spełnić. Ale zrobił to tylko teoretycznie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.