Zło kusi, dobro przyciąga

Z ROZMAWIA

Gazeta Wyborcza - - MAGAZYN - AGNIESZKĄ SADOWSKĄ* MAGDA DZIAŁOSZYŃSKA

MWedle stereotypu Polak to człowiek, który bliźniemu nie życzy najlepiej.

Myślę, że ludzie chcą i chętnie będą pomagać, jeśli dotrzemy do nich w odpowiedni sposób. Wielokrotnie przekonałam się, że ludzie mają w sobie wiele życzliwości, tylko potrzebują odpowiedniego bodźca. Często nie mają w ogóle świadomości pewnych problemów, na co dzień nie stykają się z nimi, nie widzą ich. Dlatego tak potrzebne są skuteczne kampanie społeczne, które w pomysłowy sposób poruszają sumienia.

Choć muszę przyznać, że najłatwiej jest prosić o pomoc dla zwierząt i dzieci. Są postrzegane jako istoty niewinne, które na swój los nie zasłużyły. Innym ludziom nie zawsze chcemy pomagać tak chętnie, bo często doświadczyliśmy z ich strony wiele zła. Choć są tacy, którzy zadają pytanie, które mnie samej jest trudno zrozumieć: dlaczego w ogóle pomagamy zwierzętom? Na krzywdę dzieci wrażliwość jest chyba największa.

Nauczyłam się jednak, że ludzie nie lubią być bombardowani wiadomościami czy prośbami, to jest przeciwskuteczne. Czasem po prostu nie chcą wiedzieć, że ktoś cierpi. Zdarza się, że i w nas uderzają negatywne komentarze. Gdy ambasadorem naszej kampanii promującej sterylizację zwierząt był Rafał Maślak, ktoś wkleił nam na profil zdjęcie jego suczki w ciąży, co miało uderzać w wiarygodność całej kampanii. Ktoś obudził w tobie chęć niesienia pomocy czy przyszła naturalnie?

– Wychowałam się w środowisku, w którym było to na porządku dziennym. Pochodzę z małej miejscowości, wiele osób myśli, że w takich miejscach nic się nie dzieje i nie ma wielkich możliwości, a to nieprawda. Moja babcia, już 72-letnia, zawsze była bardzo zaangażowana, do dziś działa w kole gospodyń wiejskich. Tata udzielał się w lokalnej społeczności – był twórcą stowarzyszenia, które przyczyniło się do powstania w naszej miejscowości niepublicznego gimnazjum i pomagało młodym ludziom rozwijać zainteresowania. Około 2000 r. była reforma i gimnazjum miało być przeniesione do większej miejscowości, ale dzięki tacie udało się je obronić. To się przenosi z pokolenia na pokolenie.

Duże ukłony dla moich rodziców za to, że wzniecali mój apetyt na robienie ambitnych rzeczy i pokazywali, że się da. Kiedy trafiłam do większego miasta, gdzie byłam zupełnie sama, szybko się odnalazłam właśnie dzięki temu, że skupiałam się na robieniu dobrych rzeczy wokół siebie, a to zawsze przyciąga ludzi.

Właściwie od dziecka byłam znana jako mały społecznik, pomagałam kolegom, koleżankom. I tak już zostało, tylko przybrało bardziej formalne ramy. Studiowałam na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, jednej z największych uczelni w Polsce. Gdy zaangażowałam się w pracę samorządu studenckiego, otrzymałam duże wsparcie od prof. Janusza Teczkego. Bardzo mu zależało, żeby studenci mieli możliwość dbania o swoje interesy, motywował, pokazywał, co można robić, zachęcał do przedsiębiorczości. Myślę, że wsparcie takiego mentora było na tym etapie bardzo ważne. Istotna też była przychylność władz uczelni, które nam zaufały i zgodziły się na realizację ryzykownych projektów. Ryzykowny projekt dla samorządu studenckiego?

– Od lat na uczelni próbowano stworzyć klub studencki w całości prowadzony przez studentów, za mojej kadencji udało się to zrobić. Stworzyliśmy kawiarnię, organizowaliśmy w niej różne wydarzenia kulturalne – wystawy fotograficzne, seanse filmowe, koncerty niszowych wykonawców, spotkania z ludźmi biznesu, bo to w końcu uczelnia ekonomiczna – a wieczorem był w niej dostępny alkohol. Mam szacunek dla uczelni, że powierzyła nam ten projekt, bo to była duża odpowiedzialność. Potem doszły jeszcze juwenalia, ogromne przedsięwzięcie z ogromnym budżetem.

Część pieniędzy na kawiarnię dała uczelnia, ale potem musieliśmy szukać sponsorów, to był trudny etap. Trzeba się nauczyć przewidywania, żeby wiedzieć, do kogo dotrzeć, dla kogo to jest atrakcyjne miejsce, by się pokazać.

Etap realizacji był oczywiście najgorszy. Jak w każdym projekcie, dopóki mamy całość rozpisaną na białej tablicy, wszystko wygląda pięknie, a potem zaczynają się schody. Kiedy był problem z pieniędzmi, pojawiało się zwątpienie.

ZaUek istnieje do dziś i bywając tam, jestem dumna, że przyłożyłam do tego rękę, z ludzi, którzy mnie otaczali, i z ich dalszego rozwoju. Bo to jest najważniejsze, co zostaje po tych doświadczeniach – kapitał ludzki. Do dziś współpracujemy, osoby, które znam z tamtego okresu, wspierają moją fundację, wiem, że zawsze mogę na nie liczyć. To brzmi ekscytująco. Samorząd kojarzył mi się raczej z biurokracją i regulaminami.

– Oczywiście w działalności samorządowej było też sporo mniej spektakularnej pracy, zadań czysto prawniczych, siedzenia nad regulaminami, zastanawiania się, jak coś lepiej zorganizować, np. jak usprawnić system przyznawania pomocy materialnej. Ale ekscytujących projektów było dużo. Dobrze wspominam stworzenie nagrody ProJuvenes przyznawanej przez studentów wybitnym postaciom, ale też innym studentom za ich wybitne projekty, np. bolidy czy inne zaskakujące maszyny, które wymyślają studenci politechniki. Nagrodę przyznawał Parlament Studentów RP. Ta organizacja ma wielki potencjał, bo reprezentuje ogromną rzeszę ludzi – prawie 1,5 mln studentów. Ale jest też miejscem sporu politycznego, w którym dużo zależy od relacji z ministerstwem.

Mnie polityka nie interesowała, wycofałam się, żeby poświęcić się fundacji. Kiedy i po co założyłaś własną fundację?

– To było po starcie akcji „Karmimy psiaki”. Założyłam fundację, gdy zobaczyłam, że to ma sens i potencjał, ale dostrzegłam też, że szybko się rozwija, więc trzeba wejść pod czyjeś skrzydła, żeby to miało ręce i nogi. Ponieważ jestem młoda, różnie bywa z budzeniem szacunku, dużo łatwiej rozmawia się o współpracy, gdy rozmówca zdaje sobie sprawę, że stoi za mną ktoś większy. Kiedy ludzie widzą nas w towarzystwie dużej firmy, od razu traktują nas poważniej. Tak staliśmy się częścią Grupy Sarigato, z jej pre-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.