Wietnamska wpadka Polfy Tarchomin

Dwie osoby zmarły w Wietnamie po podaniu im antybiotyku Tarcefoksym produkowanego przez Polfę Tarchomin. Gdy zainteresowała się tym „Wyborcza”, władze spółki przyznały: „Mamy problem z zanieczyszczeniem preparatu”. I zaczęły wycofywać go z rynku.

Gazeta Wyborcza - - PIERWSZA STRONA - JACEK HARŁUKOWICZ

Dwie osoby zmarły w Wietnamie po podaniu antybiotyku Tarcefoksym Polfy Tarchomin. Gdy sprawą zainteresowała się „Wyborcza”, władze Polfy przyznały, że lek może być zanieczyszczony

Tarcefoksym podawany jest dożylnie pacjentom chorym na ostre zapalenie płuc i w przypadkach poważnych zakażeń. Produkują go Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” (spółka skarbu państwa). Duża część produkcji Polfy idzie na rynek azjatycki, głównie do Wietnamu. Od stycznia do kwietnia 2016 r. tamtejsza Agencja ds. Leków (DAV) odnotowała jednak 43 przypadki niepożądanych efektów działania tego antybiotyku. 22 kwietnia ub.r. umiera w Wietnamie pierwszy pacjent, któremu podano tarcefoksym. Pięć dni później w podobnych okolicznościach traci życie 76-letnia kobieta.

„Pacjentka była w trakcie wstrzykiwania leku Tarcefoksym 1 g rozcieńczonego z 10 ml wody destylowanej. Po wstrzyknięciu 3 ml poczuła ucisk w klatce piersiowej i duszność, odnotowaliśmy zwiększoną częstotliwość oddechów, purpurową barwę ust, szybki puls, ciśnienie małe nieuchwytne. Doszło do zatrzymania akcji serca. Po przybyciu pogotowia bicie serca powróciło. Pacjentka została przetransportowana do szpitala wojewódzkiego Bac Giang [miasto w północnym Wietnamie]. Na własną prośbę została wypisana. Umarła w domu” – czytamy w dokumentacji sporządzonej przez wietnamskie Narodowe Centrum Informacji o Lekach i Działaniach Niepożądanych.

„Przekonano nas, że fakty są inne”

DAV wstrzymuje sprzedaż leku na terenie Wietnamu. Informuje Polfę, że lek może być zanieczyszczony. W reakcji Polfa wysyła do Hanoi dwóch pracowników, by na miejscu zbadali problem. Ich nazwiska znamy, jednak zastrzegli sobie anonimowość. By wykluczyć, że zanieczyszczenia mogą być pochodną złej jakości sprzętu używanego w wietnamskich szpitalach, wysłannicy wiozą ze sobą polskie strzykawki i igły oraz polską wodę w butelkach. Mimo ich zastosowania wyniki badań są złe: po rozpuszczeniu proszku w fiolkach gołym okiem widać pływające w nich zanieczyszczenia.

„Do wczoraj byliśmy przekonani i twierdziliśmy, że nie ma mowy o jakościowych wpadkach produktu. Ostatecznie udowodniono nam, że fakty są inne” – raportują wysłannicy do centrali Polfy. Piszą o możliwym zanieczyszczeniu antybiotyku: po rozpuszczeniu preparatu w fiolkach coś pływa.

Aby uniknąć skandalu i wrócić z lekiem na wietnamski rynek, ówczesny zarząd Polfy daje wietnamskim importerom odszkodowanie w formie upustów cenowych o wartości 3 mln zł. Przeprowadza też własne badanie Tarcefoksymu. Wyniki wskazują, że lek jest czysty. To, co Wietnamczycy uznali za zanieczyszczenia, sklasyfikowane zostaje jako pęcherzyki powietrza powstałe wskutek niezbyt dokładnego wymieszania preparatu podczas rozpuszczania.

W styczniu br. próbki trzech serii Tarcefoksymu bada polski Narodowy Instytut Leków (NIL). Wyniki porównuje z przeprowadzonymi kilka miesięcy wcześniej badaniami w laboratorium Polfy. Są różne. W rubryce: „poziom zanieczyszczeń mechanicznych” w badaniu Polfy dotyczącym próbki pierwszej czytamy: „odpowiedni”. W badaniu NIL: „We wszystkich fiolkach (13) obserwowano pyłek i zanieczyszczenia widoczne okiem nieuzbrojonym na czarnej, matowej powierzchni”.

Druga seria próbek: Polfa – „odpowiedni”. NIL – „w 77 proc. przebadanych fiolek (10/13) obserwowano drobny pyłek, natomiast w 4 na 13 obserwowano drobne zanieczyszczenia widoczne okiem nieuzbrojonym na czarnej, matowej powierzchni”.

Trzecia seria: Polfa – „odpowiedni”. NIL – „w dwóch fiolkach na 20 obserwowano zanieczyszczenia widoczne okiem nieuzbrojonym na czarnej, matowej powierzchni. W pozostałych fiolkach drobny pyłek”.

Były pewne rozbieżności

W lipcu br. Polfę alarmuje Tomasz Wesołowski, właściciel apteki Centralna w Żorach na Śląsku: „Do apteki wróciła pielęgniarka z wymieszaną fiolką leku Tarcefoksym. W fiolce zauważone zostały drobne ciała obce, wyglądają jak zanieczyszczenia. Proszę o informacje, czy możemy nadal używać tego produktu i czy widziane zanieczyszczenia nie są zagrożeniem”.

Gdy do niego docieram, opowiada: – Pracownica miejscowego domu opieki społecznej rozpuściła lek w płynie i zaobserwowała pływające w fiolce farfocle. Lek kosztuje raptem kilka złotych, więc poprosiliśmy ją, by przy nas odtworzyła, jak rozpuszczała preparat. Sytuacja się powtórzyła.

Na początku października umawiam się z kierownictwem Polfy. Dzień przed wyznaczonym terminem rozmowy otrzymuję pismo z gdańskiej kancelarii adwokackiej GKK i Partnerzy ze stanowiskiem Polfy: „Lek Tarcefoksym jest i był preparatem nie zawierającym jakichkolwiek zanieczyszczeń czy też substancji nieujawnionych w specyfikacji preparatu”. W konkluzji adwokat Łukasz Syldatk ostrzega: „Proszę mieć na uwadze, że jakakolwiek pogłoska o zanieczyszczeniu leku będzie miała bezpośredni wpływ na spadek dochodów z jego sprzedaży. (...) Takie działanie, wobec braku podstaw faktycznych dla tezy o zanieczyszczeniu leku i jego zagrożeniu dla zdrowia pacjentów, wiązałoby się z niebagatelnymi konsekwencjami odszkodowawczymi”.

Już w Polfie Agnieszka Pacek z działu kontroli jakości przekonuje, że lek był sprawdzany wielokrotnie i nie ma mowy o żadnym zanieczyszczeniu. – Jest czysty – upiera się.

A rozbieżności w badaniach Polfy i NIL?

Pacek: – Rzeczywiście, były pewne rozbieżności co do oceny wizualnej produktu. Należy go intensywnie wytrząsać przy rozpuszczaniu i odczekać na odpowietrzenie, bo mogą pojawić się w nim pęcherzyki powietrza, które wyglądają jak pyłek.

Zgłoszenia z apteki w Żorach nie zna.

Prezes: To mógł być przekręt

O bezpieczeństwo Tarcefoksymu pytam w NIL, ale niczego się nie dowiaduję: – Instytut nie ma kompetencji orzekania o bezpieczeństwie produktu leczniczego. Zajmuje się tym Główny Inspektorat Farmaceutyczny – twierdzi zastępca dyrektora ds. badań kontrolnych NIL Iza Książek.

Pytam więc w GIF. Odpisuje mi rzecznik Paweł Trzciński: „W przypadku żadnego leku obecnego na rynku nie możemy tak powiedzieć. Na podstawie posiadanych przez nas informacji z kilku źródeł nie mamy podstaw do twierdzenia, że istnieje podwyższone ryzyko związane z zażywaniem tego leku”.

Nowy prezes Polfy Jarosław Król przyjmuje mnie w towarzystwie adwokata. Zaznacza, że kieruje spółką dopiero od 1 czerwca br. Kłopoty z Tarcefoksymem odziedziczył więc po poprzednikach (nie udaje mi się z nimi skontaktować, Król nie potrafi mi w tym pomóc).

29 maja w zakładzie gościła delegacja przedstawicieli DAV i wietnamskiego ministerstwa zdrowia, by wyjaśnić problemy z preparatem, ale Król się z nimi nie spotkał, bo jeszcze nie pracował. Efektu rozmów nie zna. O tym, że 11 września wiceprezes DAV Nguyen Tat Dat wydał rozporządzenie o całkowitym zakazie sprzedaży Tarcefoksymu w Wietnamie, dowiedział się od wietnamskiego agenta handlowego współpracującego z Polfą.

Prezes również upiera się, że Tarcefoksym jest absolutnie czysty i bezpieczny. Przypuszcza, że sprawa może mieć związek z próbą wyłudzenia z firmy 3 mln zł odszkodowania. Dlatego już w lipcu zgłosiło ją CBA.

– Nie wykluczam, że naszą firmę ktoś okradł – mówi. – Wydaje się co najmniej dziwne, że DAV przez ponad rok nie zgłosił żadnej oficjalnej reklamacji. Gdy wyszło na jaw, że nasz produkt został wycofany z tamtejszego rynku, chcieliśmy sprowadzić go do Polski. Okazało się to jednak niemożliwe. Przy jego utylizacji w Wietnamie nie był obecny nikt z naszych przedstawicieli. Nie ma więc pewności, czy lek nie został nielegalnie wprowadzony na tamtejszy rynek albo wywieziony do któregoś z sąsiednich krajów. Do ustalenia pozostaje, czy ktoś manipulował dokumentacją i czy nie doszło do korupcji, a przynajmniej działania na szkodę firmy.

Prezes zmienia zdanie

W ostatni piątek Jarosław Król zmienia zdanie. Dzwoni do mnie wyraźnie zmieszany. Przeprasza za „przedwczesne” kategoryczne zapewnienia o czystości Tercefoksymu. Tłumaczy, że 12 października – jeszcze przed naszą rozmową sprzed dwóch tygodni – zlecił ponowne badanie 29 z 32 obecnych na rynku serii leku. W piątek przyszły wyniki pierwszej serii.

– Po zapoznaniu się z całością dostępnej dokumentacji zdecydowaliśmy o dodatkowych badaniach – mówi Król. – W jednej z serii Tarcefoksymu po przeprowadzeniu badań mikroskopowych Narodowy Instytut Leków stwierdził obecność zanieczyszczeń niewiadomego pochodzenia. Na wyniki badań kolejnych serii wciąż czekamy. Jeśli będą zastrzeżenia, oczywiście wycofamy wszystkie kwestionowane serie.

Tego samego dnia komunikat o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju pierwszej serii Tarcefoksymu publikuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny: „27 października 2017 roku do GIF wpłynął protokół z badań przeprowadzonych w Narodowym Instytucie Leków. Orzeczenie w tym protokole stanowi, że podana seria produktu leczniczego nie spełnia wymagań specyfikacji jakościowej w deklarowanym okresie ważności pod względem zawartości zanieczyszczeń widocznych okiem nieuzbrojonym”.

Aby uniknąć skandalu i wrócić z lekiem na wietnamski rynek, ówczesny zarząd Polfy daje wietnamskim importerom odszkodowanie w formie upustów cenowych o wartości 3 mln zł. Przeprowadza też własne badanie Tarcefoksymu. Wychodzi, że jest czysty

TOMASZ WAWER

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.