RZĄD KATALONII UGINA SIĘ PRZED MADRYTEM

Rząd Hiszpanii powoli przejmuje rządy w Katalonii. Zdymisjonowany rząd separatystów w Barcelonie opiera się, ale nie buntuje. Nowe sondaże mu nie sprzyjają.

Gazeta Wyborcza - - PIERWSZA STRONA - MACIEJ STASIŃSKI

Pół miliona zwolenników pozostania Katalonii w Hiszpanii przeszło w niedzielne popołudnie ulicami Barcelony (na zdjęciu). Zdymisjonowany rząd kataloński, który do tej pory parł do niepodległości prowincji, nie ogłosił w weekend żadnej „powstańczej” decyzji i opuścił swoją siedzibę w Barcelonie. Jeśli w poniedziałek rano premier Carles Puigdemont i jego rząd nie wrócą do pracy, odsunie to zapewne groźbę postawienia przez hiszpańską prokuraturę zarzutu buntu przeciw konstytucyjnej władzy

Po przejęciu w piątek rządów w Katalonii przez centralny rząd hiszpański w Madrycie sobota i niedziela przebiegły w Barcelonie spokojnie. W niedzielne popołudnie przeszła ulicami Barcelony demonstracja zwolenników pozostania Katalonii w Hiszpanii.

„Wszyscy jesteśmy Katalonią”, „w obronie współżycia i zdrowego rozsądku oraz jedności Hiszpanii”, a „przeciw bezprecedensowemu zamachowi w dziejach demokracji” – takie hasła i okrzyki wznoszono podczas marszu, w którym szli przywódcy wszystkich katalońskich partii przeciwnych secesji: od liberalnych Obywateli, przez socjalistów, po prawicowych ludowców. Pod sztandarami Hiszpanii i Katalonii manifestowało co najmniej pół miliona osób.

Zwolennicy niepodległości tracą grunt

Przeciwna jednostronnej secesji nacjonalistów katalońskich umiarkowana część opinii publicznej w Katalonii i Hiszpanii, którą wyrażają publicyści, intelektualiści i politycy w wielkich dziennikach, zarówno katalońskich, jak „La Vanguardia”, jak i ogólnohiszpańskich, m.in. w „El Pais”, ma nadzieję, że z napompowanego balonu rewolucyjnego buntu Katalonii przeciw Hiszpanii powoli ujdzie powietrze.

Liczne głosy zwracają uwagę, że rząd Mariano Rajoya nie posłuchał namów skrajnej prawicy, by rozprawić się z Katalonią drastycznie, i nie unieważnił katalońskiej autonomii, lecz zawiesił ją częściowo i na krótko, zapowiadając nowe wybory do autonomicznego parlamentu w Barcelonie za niecałe dwa miesiące, czyli 21 grudnia.

Pierwsze sondaże przeprowadzone po przejęciu rządów w Katalonii przez Madryt podpowiadają, że zwolennicy oderwania regionu od Hiszpanii tracą grunt.

Wedle instytutu Metroscopia 52 proc. Katalończyków zgadza się z decyzją o przyspieszonych wyborach regionalnych w Katalonii, a 43 proc. jest im przeciwnych. Jednocześnie secesję popiera tylko 29 proc. Katalończyków, a 19 proc. chce, by wszystko pozostało jak do tej pory. Aż 46 proc. domaga się, by Katalonia pozostała w Hiszpanii, ale na nowych zasadach rozszerzonego samorządu autonomicznego.

Według innego sondażu – instytutu Sigma Dos – w nowych wyborach do parlamentu w Barcelonie zwolennicy secesji straciliby nieznaczną większość. Obecna egzotyczna koalicja niepodległościowa, złożona z republikańskiej lewicy ERC, centrum mieszczańskiego PDeCAT oraz skrajnej lewicy antyeuropejskiej i antykapitalistycznej CUP, może liczyć na 42,5 proc. głosów i straciłaby pięć mandatów (obecnie ma ich 70), czyli dostałaby o trzy mandaty poniżej wymaganej większości w 135-osobowym parlamencie. Większość zdobyłyby partie antyniepodległościowe – Obywatele, socjaliści, katalońska lewica przeciwna secesji oraz prawica – które razem mogą dostać 43,5 proc. głosów.

Rząd opuszcza siedzibę w Barcelonie

W gronie przywódców nacjonalistycznych, którzy w ostatnich tygodniach próbowali wymusić jednostronne oderwanie Katalonii od Hiszpanii, jawnie łamiąc hiszpańską konstytucję oraz autonomiczny statut Katalonii, rozgorzała już debata, co dalej.

Podczas gdy skrajna lewica CUP nawołuje „Ani kroku wstecz!” i chce bojkotu wyborów 21 grudnia ogłoszonych przez rząd w Madrycie w piątek, bardziej umiarkowani nacjonaliści milczą.

Były premier kataloński Artur Mas przestrzega ich, że nie mogą ryzykować znalezienia się poza parlamentem.

Zdymisjonowany w całości rząd premiera Carlesa Puigdemonta nie uznał wprawdzie odsunięcia go od władzy, ale żadnej „powstańczej” decyzji nie ogłosił i opuścił siedzibę rządu w Barcelonie. Zwolenników niepodległości wezwał w sobotę do „demokratycznego oporu” wobec wła-

Przeciwnicy niepodległości Katalonii zorganizowali kilkusettysięczny marsz w Barcelonie, 29 października 2017 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.