OSKARŻONY OSCAR

Gazeta Wyborcza - - NUUS - MACIEJ GRZENKOWICZ

Anthony Rapp oskarża Kevina Spacey’ego o molestowanie seksualne. W 1986 r. miał 14 lat i grał na Broadwayu. Gdy wpadł na imprezę do 12 lat starszego aktora, Spacey miał się upić, wziąć Rappa na ręce „jak pannę młodą” i położyć się na nim. Chłopakowi udało się wydostać z objęć i uciec.

To kolejny wątek w dyskusji o molestowaniu w show-biznesie. Kilka tygodni temu w Hollywood wybuchła afera Harveya Weinsteina, słynnego producenta filmowego, którego o przemoc seksualną oskarżyło do dziś kilkadziesiąt aktorek.

W specjalnym oświadczeniu Spacey napisał wczoraj, że nie przypomina sobie sytuacji z Rappem, ale jeśli do niej doszło, to przeprasza. Przyznał przy okazji, że jest homoseksualistą, choć wcześniej miał też relacje z kobietami.

Urodził się w South Orange w stanie New Jersey. Studiował aktorstwo w słynnej Juilliard School w Nowym Jorku. W teatrze debiutował w 1981 r. jako statysta, rok później zagrał na Broadwayu w sztuce Ibsena „Duchy”. Przełom w jego karierze nastąpił w 1986 r., gdy zagrał w „Zmierzchu długiego dnia” i poznał Jacka Lemmona, który stał się jego mentorem.

Za rolę tajemniczego przestępcy w filmie „Podejrzani” (1995) dostał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Pięć lat później zdobył kolejnego – tym razem za pierwszoplanową rolę przechodzącego kryzys wieku średniego 42-latka w „American Beauty”. Był seryjnym mordercą w „Siedem” i przybyszem z kosmosu (lub chorym człowiekiem, lub oboma) w „K-Pax”.

Przez 12 lat (2003-15) był dyrektorem ważnego dla kultury brytyjskiej londyńskiego teatru The Old Vic, w 2016 r. został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Ostatnio znany jest głównie z roli w serialu „House of Cards”, w którym gra przebiegłego, cynicznego i bezwzględnego Franka Underwooda, najpierw senatora, a w końcu prezydenta Stanów Zjednoczonych.

– Z jakichś powodów ludzie lubią, gdy jestem zły. Chcą, żebym był sukinsynem – mówił kilka lat temu. KEVIN SPACEY

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.