TRZY LATA za pomoc w aborcji

Stowarzyszenie Ordo Iuris, które walczy o zakaz aborcji, nie ustępuje – chce ścigać każdego, kto pomógł w zabiegu poza granicami kraju. Prokuratura Krajowa przesłała te pomysły swoim śledczym

Gazeta Wyborcza - - PIERWSZA STRONA - EWA IVANOVA WSPÓŁPRACA PAWEŁ KOŚMIŃSKI

Koleżanka podała adres kliniki? Kierowca przewiózł kobietę na zabieg? – prokuratorzy powinni walczyć przed sądami, by ukarać ich trzema latami więzienia. Prokuratura Krajowa przesłała regionalnym prokuratorom opinię, która podpowiada, jak to zrobić.

Pomysł podrzuciło stowarzyszenie Ordo Iuris, a oparło się na interpretacji artykułu pozwalającego na ściganie pomocnictwa i podżegania do aborcji. Ordo Iuris chce, aby z tego paragrafu ścigano za turystykę aborcyjną. Pod wytycznymi Prokuratury Krajowej, do których dotarła „Wyborcza”, podpisał się prokurator Jarosław Duś, dyrektor biura prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

– Nie wiem, jak to możliwe, że opinia prywatnego podmiotu bez żadnego trybu staje się stanowiskiem podmiotu publicznego. To anomalia – ocenia prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Przypomina, że siła pism płynących z prokuratorskiej centrali jest wielka. – Obowiązuje tam zasada hierarchiczności i zależności służbowej. Dlatego pomysły Ordo Iuris stają się w pewnym sensie poleceniem służbowym. Bo jak to inaczej rozumieć? – pyta Matczak.

– Nie wiem, jak to zalecenie ma być egzekwowane. Informację o możliwości aborcji za granicą można przecież bez problemu znaleźć w internecie, nie trzeba żadnego pośrednictwa. PiS zamknie zagraniczne kliniki? Chcą nas zastraszyć. Jak bardzo trzeba nienawidzić kobiet, żeby tak wkraczać w ich życie prywatne? – pyta Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Organizacja szacuje liczbę nielegalnych aborcji na 100-150 tys. rocznie. Większość Polek decyduje się na przerwanie ciąży właśnie za granicą. Wybierają głównie Słowację, Czechy, Niemcy czy Austrię.

Pismo z centrali wśród prokuratorów wywołało konsternację.

– Nie spotkałem się z przekazywaniem prywatnych opinii do wykorzystania w postępowaniach. Do tego jej tezy są sprzeczne z orzecznictwem sądowym – mówi „Wyborczej” jeden z prokuratorów. Zwraca uwagę, że Biuro Prokuratora Krajowego nie opatrzyło wytycznych jakimkolwiek komentarzem czy interpretacją. Więc prokuratorzy nie wiedzą, czy ich zwierzchnicy podzielają opinię prawną Ordo Iuris, czy dotychczasową linię orzeczniczą, zgodnie z którą nie ma możliwości zastosowania art. 152 do zabiegów przerywania ciąży wykonanych poza granicami Polski.

– To jest jasna sugestia, aby stosować wykładnię Ordo Iuris. Prokuratury regionalne rozsyłają to pismo dalej w teren – mówi inny śledczy.

– Prokuratura nie powinna dawać pretekstu do twierdzenia, że nie jest neutralna w sferze polityki, światopoglądu i obyczajowości – uważa prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes stowarzyszenia Lex Super Omnia.

Przypomina w tym kontekście zalecenia zastępcy prokuratora generalnego, by nie uznawać w Polsce jednopłciowych związków małżeńskich zawieranych w innych krajach. Trudno było także za neutralną uznać wypowiedź Zbigniewa Ziobry, gdy stawał w obronie skazanego drukarza, który odmówił wykonania usługi dla organizacji LGBT.

KRYSTYNA KACPURA: Jak bardzo trzeba nienawidzić kobiet, żeby tak wkraczać w ich życie prywatne?

Kobiety mogły usunąć ciążę jedynie nielegalnie, wpadały w ręce szarlatanów. Wiele umierało. Czasem dochodziło do komplikacji, musiały iść do szpitala. Tam pojawiała się najpierw służba bezpieczeństwa, a dopiero gdy powiedziały, kto przeprowadził aborcję, pomagał im lekarz. Jeśli przeżyły, ze szpitala szły od razu do więzienia. Mężowie zostawali bez żon, a dzieci, które już były na świecie, bez matki. Mężowie dawali drapaka, dzieci zabierało sobie państwo i umieszczało w nędznych sierocińcach. Dzieci, które przyszły mimo wszystko na świat, były niechciane. W Rumunii do dziś mówi się o pokoleniu decre¸tei – dekrecików”.

To skutki przepisów całkowicie zakazujących aborcji w Rumunii, które Herta Müller opisała w książce „Moja ojczyzna była pestką jabłka”. Wprowadził je Nicolae Ceauşescu. W ciągu 23 lat ich obowiązywania z powodu powikłań po aborcji zmarło 10 tys. kobiet. Tak podają oficjalne statystyki, ale wielu zachodnich badaczy uważa, że są zaniżone.

Komunistyczna Rumunia w filmach i książkach od dawna jest pokazywana jako przykład wyjątkowego okrucieństwa wobec kobiet i całych rodzin. Do niedawna nikt poważnie nie myślał o tym, że dzisiejsza Polska może iść w tym kierunku.

Byliśmy naiwni. Od ponad roku jesteśmy zaskakiwani radykalnymi pomysłami na ograniczenie prawa kobiet do decydowania o swoim życiu rodzinnym i płodności. Jesienią 2016 r. setki tysięcy kobiet wzięły udział w „czarnym proteście”, bo nie godziły się na przepisy zmuszające do rodzenia ciężko uszkodzonych płodów. Wtedy rząd się ugiął, ale radość protestujących była przedwczesna.

Organizacja Ordo Iuris wymyśliła, jak bez zmiany ustawy antyaborcyjnej zbliżyć Polskę do komunistycznej Rumunii. A prokurator krajowy przekazuje ten pomysł do wykorzystania swoim podwładnym.

Ceauşescu – podobnie jak fundamentaliści z Ordo Iuris – wierzył, że kobiety da się zmusić do rodzenia. „Wkładały do macicy wszystko, co było ostre. Wiadomo, robiły się rany, ale o to chodziło, żeby wywołać krwotok i żeby to się wreszcie wylało” – opowiada bohaterka książki „Bukareszt” Małgorzaty Rejmer.

W tej chwili Polska ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów w Europie. Efekt – kilkadziesiąt Polek z zachodniej i południowej Polski jedzie codziennie na aborcję do Niemiec, Czech lub na Słowację. Mieszkanki centralnych i wschodnich województw z konieczności częściej wybierają tabletki kupowane przez internet. Co w nich jest i dlaczego czasem powodują potworne krwotoki? Nie dowiemy się, to zmartwienie samych kobiet.

Może narastający fundamentalizm zmusi mężczyzn do wyjścia z przyjemnego przekonania, że ten problem ich nie dotyczy? Nowa interpretacja przepisów powoduje, że ojciec może pójść do więzienia za jakikolwiek odruch empatii wobec nastoletniej córki, która wpadła i nie chce rodzić.

Rok temu wśród uczestników „czarnego protestu” było zaledwie kilka procent mężczyzn. Niewielu z was chciało nas wesprzeć, gdy sprawa dotyczyła tylko praw kobiet. Może podniesiecie głowy, gdy teraz wasze bezpieczeństwo jest również zagrożone?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.