Szydło wciąż niepewna

Decyzje personalne podczas środowej narady w siedzibie PiS nie zapadły, ale kilku ministrów – Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski, Andrzej Adamczyk, Jan Szyszko – może się obawiać o swój los. Na stole wciąż leży propozycja wymiany premiera.

Gazeta Wyborcza - - PIERWSZA STRONA - AGATA KONDZIŃSKA, JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ

Jakie będą zmiany w rządzie? Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski, Andrzej Adamczyk, Jan Szyszko mogą się obawiać o swój los. Wciąż niepewna pozycja premiera

– To była rozmowa o tym, co szwankuje i jak to poprawić. Ale też o relacjach z prezydentem Andrzejem Dudą i planach na drugą połowę kadencji – opowiada osoba, która uczestniczyła w środowym spotkaniu przy ul. Nowogrodzkiej.

Zjechało tam 16 osób według klucza: ścisłe kierownictwo PiS, wicepremierzy, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz po dwóch reprezentantów z partii sojuszniczych. Wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin przyszedł ze swoim zaufanym współpracownikiem Adamem Bielanem, a minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro z Patrykiem Jakim.

– Każdy po kolei się wypowiadał, niektórzy prawie referaty wygłaszali – opowiada nam jeden z uczestników. Ale jest zadowolony: – Od dawna nie było tak dobrej rozmowy.

Uczestnicy obrad obiecali, że do początku grudnia nie będzie przecieków ze spotkania. Wtedy planowana jest rekonstrukcja rządu, a 16 listopada, w rocznicę zaprzysiężenia, gabinet Beaty Szydło pochwali się dokonaniami. Bo wiele osób narzekało, że rząd ma słaby PR.

Osoby, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że nie było dyskusji o personaliach. Nie rozmawiano zatem o losie minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, która miałaby stracić stanowisko w ramach rekonstrukcji rządu. – To nie była ocena poszczególnych ministrów, ale dyskusja, jak usprawnić proces decyzyjny w rządzie – mówi nasz rozmówca. Wielu ministrów narzeka, że po decyzje polityczne muszą jeździć na Nowogrodzką, a po oficjalne parafki – do siedziby pani premier.

W czwartek rano Jarosław Gowin przyznał, że namawiał Streżyńską, by wstąpiła do jego partii. Do rządu weszła jako bezpartyjny fachowiec z poparciem ugrupowania wicepremiera. I nim pozostała. – To ją osłabia. Taki resort, który wchodzi w pole innych silnych ministrów, np. z cyberbezpieczeństwem w sferę Antoniego Macierewicza, a z e-dowodami w sferę Mariusza Błaszczaka, musi mieć politycznie umocowanego ministra, żeby ugrać swoje – opowiada poseł PiS.

Dlatego w PiS spekulują, że resort cyfryzacji zostanie zlikwidowany, a jego kompetencje rozdzielone pomiędzy ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Obrony Narodowej, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rozwoju. Jeśli tak by się stało, gowinowcy będą walczyć o inny resort dla swoich ludzi – być może infrastruktury lub środowiska. A w grze są nazwiska zaufanych ludzi Gowina: wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz i wiceministra cyfryzacji Marka Zagórskiego.

Nasi rozmówcy podkreślają, że nie zapadły ostateczne decyzje dotyczące ewentualnej wymiany premiera. W partii jest grupa osób, głównie działaczy Porozumienia Centrum, pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego, którzy namawiają go do objęcia teki szefa rządu.

To jednak wymusiłoby też zmiany w kancelarii premiera, której szefuje Beata Kempa. – Ona jest w pakiecie z Ziobrą, nie w pakiecie z premier – mówi jeden z polityków. A szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk? – A on jest w pakiecie z panią premier, odejdzie, jeśli dojdzie do zmiany – słyszę.

Jeden z polityków, którzy uczestniczyli w naradzie na Nowogrodzkiej, rzuca, że „w rządzie może być mniej kobiet”. Ale zaraz zastrzega, że personalnych rozstrzygnięć nie ma.

I że rozmowy dotyczyły też sytuacji bieżącej, np. trudnych relacji rządu z prezydentem. – Czy w tym kontekście pojawia się sugestia dymisji ministra obrony narodowej? – A to już jest pakiet prezes –prezydent – odpowiada rozmówca z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego.

Uczestnicy obrad obiecali, że przecieków ze spotkania nie będzie do początku grudnia. Wtedy planowana jest rekonstrukcja rządu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.