Którą aplikację taxi wybrać

Miliony Polaków nie wyobrażają już sobie zamawiania przejazdu inaczej niż przez internet. I nie jest to wcale przesadzona liczba. Z aplikacji taxi korzysta już co czwarty Polak.

Gazeta Wyborcza - - PIERWSZA STRONA - JUSTYNA SOBOLAK

Uber, iTaxi, Mytaxi czy Taxify? Z aplikacji taxi korzysta już co czwarty Polak. Porównaliśmy koszty, dostępność i udogodnienia oferowane przez najpopularniejszych przewoźników

Jeszcze nie tak dawno po taksówkę stało się w kolejce, później przywoływało się ją ręką bądź zamawiało, dzwoniąc na infolinię. Dziś wystarczy zainstalować w telefonie aplikację i wybrać miejsce docelowe. Można przejechać się elektrycznym samochodem, zabrać zwierzęta, a po drodze nieznajomych pasażerów. I nie ma się co martwić o to, czy kierowca przyjedzie na miejsce. Całą jego trasę można śledzić na telefonie. Tak działają nowoczesne taksówki.

Uber najpopularniejszy

Badanie przeprowadzone przez agencję marketingu mobilnego Selectivv DMP objęło cztery najpopularniejsze aplikacje do przewozu osób: Uber, iTaxi, Mytaxi i Taxify.

Z zebranych danych wynika, że najczęściej wybieraną platformą wyszukiwania kierowców jest amerykański Uber. Korzysta z niego 49 proc. ankietowanych.

Uber cieszy się największym powodzeniem w Trójmieście (63 proc.) i Warszawie (54 proc.), a w Krakowie zwycięża iTaxi. Wynik Ubera jest zaskakujący szczególnie w kontekście kontrowersji krążących wokół tej aplikacji. W pierwotnym modelu biznesowym firma nie współpracowała bowiem z licencjonowanymi kierowcami, co wywoływało protesty taksówkarzy. Ale to już przeszłość. Od września wprowadziła wymóg posiadania przez współpracujących kierowców licencji.

– Uber chce współpracować z polskimi miastami i organami administracji, by tworzyć rozwiązania, które będą służyły konsumentom i kierowcom, a także odpowiadały obowiązującym regulacjom prawnym. Z tego powodu od początku września wszyscy partnerzy Ubera muszą mieć licencję na krajowy przewóz osób samochodem osobowym bądź licencję taxi – zapewnia Tomasz Lachowski z biura prasowego spółki.

Z usług tej firmy można obecnie skorzystać w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, we Wrocławiu, w Łodzi, Katowicach, Gliwicach, Tychach, Sosnowcu i innych miastach aglomeracji śląskiej. Zamawiając samochód, można wybrać klasę i wielkość auta, a na ekranie wyświetla się, za ile minut kierowca będzie na miejscu. Aplikacja pozwala także sprawdzić markę samochodu, numer rejestracyjny oraz imię kierowcy, szacuje też koszt przejazdu. Po zakończeniu podróży wystawimy kierowcy ocenę i sami ją dostaniemy.

W Krakowie zwycięża iTaxi

Tuż za Uberem pod względem popularności plasuje się iTaxi, które zakłada zatrudnianie tylko licencjonowanych taksówkarzy i pełnoprawnie korzysta z udogodnień dla taksówek (możliwość jazdy buspasami i wjazdu w strefy turystyczne). Aplikacja iTaxi cieszy się największą popularnością w Krakowie, gdzie wybiera ją 37 proc. osób zamawiających przewozy przez telefon.

iTaxi ma największy zasięg w kraju. Działa na terenie 150 polskich miast i współpracuje z ok. 10 tys. kierowców. Korzystając z aplikacji, można ustalić m.in. klasę samochodu, wybrać kierowcę z największą liczą ocen, określić stawkę za kilometr, liczbę pasażerów, a nawet wybrać duży bagażnik czy zaznaczyć możliwość przewozu zwierząt. Można wybrać także pojazd hybrydowy bądź elektryczny, w tym pierwszą w Polsce innowacyjną taksówkę marki Tesla. W razie zaistnienia takiej potrzeby można dodać również komentarz z dodatkową informacją dla kierowcy na temat przejazdu. Po przyjęciu zlecenia przez kierowcę w aplikacji widnieją jego dane, pozycja na mapie, a pasażer zyskuje możliwość telefonicznego skontaktowania się z taksówkarzem.

Mytaxi. Podziel koszty z nieznajomym

Podobny model działalności do iTaxi, a więc zatrudnianie tylko licencjonowanych kierowców, stosuje Mytaxi. Firma zadebiutowała w 2009 roku jako pierwsza na świecie aplikacja do zamawiania licencjonowanych taksówek. Dziś usługa dostępna jest w ponad 100 miastach i dziewięciu krajach Europy, ma 100 tys. zarejestrowanych kierowców i 10 mln pobrań na koncie.

Aplikacja Mytaxi łączy bezpośrednio pasażera z kierowcą taksówki dostępnym w pobliżu bez pośrednictwa centrali. Po złożeniu zamówienia aplikacja wyświetla szacowany koszt przejazdu oraz czas przybycia kierowcy na miejsce. Pasażer ma bezpośredni kontakt z kierowcą – rozpoznaje go po zdjęciu, imieniu i nazwisku, numerze telefonu i numerach rejestracyjnych auta. Pasażer na bieżąco może śledzić przyjazd taksówki na ekranie swojego telefonu, a po skończonym kursie ocenić podróż i kierowcę za pomocą gwiazdek. Mytaxi wyróżnia się na plus możliwością zamówienia fotelika samochodowego dla dziecka.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.