Legenda Kosza

Gazeta Wyborcza - - KULTURA - MACIEJ GRZENKOWICZ

Dziś pod Limanową rozpoczną się zdjęcia do „Ikara” Macieja Pieprzycy o Mieczysławie Koszu. Zapomnianego geniusza jazzowego fortepianu zagra Dawid Ogrodnik, a muzykę skomponuje Leszek Możdżer. – Biografię Mietka Kosza poznałem dzięki Piotrowi Adamczykowi, który mi o nim opowiedział i podsunął książkę o życiu muzyka: „Tylko smutek jest piękny” Krzysztofa Karpińskiego – wspomina Maciej Pieprzyca. – W tej biografii znalazłem swojego bohatera. Outsidera, buntownika, który zmaga się ze światem i z własnymi ograniczeniami.

Kosz urodził się na Zamojszczyźnie w 1944 r. Stracił wzrok w wieku 12 lat, ale skończył średnią szkołę muzyczną i zrobił karierę. Występował na Jazz Jamboree i festiwalu Jazz nad Odrą, a także jako pierwszy Polak wygrał festiwal w Montreux. W wieku 29 lat Kosz wypadł przez okno. Zginął na skutek obrażeń.

Poza Ogrodnikiem, który do roli przygotowywał się w Laskach, gdzie siedzibę ma Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, i Adamczykiem w filmie zagra też m.in. Justyna Wasilewska.

Zdjęcia potrwają do połowy grudnia. Premiera „Ikara. Legendy Mietka Kosza” jesienią 2019 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.