PRZECZULENI. Jak cukrzyca niszczy nerwy

Gazeta Wyborcza - - WIZYTA U SPECJALISTY - ROZMAWIAŁ WOJCIECH MOSKAL

Często początek cukrzycy wiąże się z przeczulicą skóry i ostrym, piekącym, przeszywającym bólem. Towarzyszą mu kłucie, mrowienie, drętwienie, pieczenie lub uczucie zimna.

Co to jest neuropatia cukrzycowa?

DR N. MED. ANNA BŁAŻUCKA: Najprościej mówiąc, neuropatia oznacza, że jakiś nerw jest uszkodzony. Jeżeli uszkodzenie dotyczy wielu nerwów, wówczas mówimy o polineuropatii.

Samo określenie „neuropatia” nie mówi o rodzaju uszkodzenia i jego przyczynie. Może to być np. cukrzyca, narażenie na czynniki toksyczne (np. chemioterapia) czy niedobór składników pokarmowych (np. niedobór witaminy B12).

W Polsce najczęstszą przyczyną polineuropatii jest cukrzyca. Z niektórych badań wynika, że częstość występowania neuropatii cukrzycowej wśród wszystkich chorych na cukrzycę może wynosić aż 90 proc.

Blisko 10 proc. chorych na cukrzycę ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania.

Jakie są najczęstsze objawy neuropatii cukrzycowej?

– Neuropatia cukrzycowa jest chorobą, która ma wiele twarzy. Uszkodzenie może dotyczyć włókien czuciowych, ruchowych lub autonomicznych. Objawy zależą od tego, który rodzaj włókien nerwowych jest zajęty.

Często pierwszym objawem zmuszającym chorego do szukania pomocy specjalisty jest przeczulica skóry i ostry, piekący, przeszywający ból. Towarzyszy mu kłucie, mrowienie, drętwienie, pieczenie, palenie lub uczucie zimna w kończynach. Z czasem dołącza utrata czucia temperatury oraz niedoczulica, czyli zmniejszenie odczuwania dotyku i kłucia.

Pojawiają się też niecharakterystyczne objawy przypominające wiele innych chorób, np. skurcze mięśni łydek sugerujące występowanie żylaków podudzi. Czasem mamy uczucie „chodzenia po wacie” czy też dziwne czucie podłogi.

Jeżeli objawy dotyczą kończyn górnych, może wystąpić nie-

Tekst pochodzi z książki „JAK DOBRZE ŻYĆ Z CUKRZYCĄ” napisanej przez autorów „Tylko Zdrowie” Wydawnictwo Agora

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.