8 RAKIETA TENISA KOBIECEGO

PODCZAS TEGOROCZNEGO KATOWICE OPEN Z NUMEREM 1 BĘDZIEMY MOGLI ZOBACZYĆ AGNIESZKĘ RADWAŃSKĄ

GEM - - News -

Podopieczna Tomasza Wiktorowskiego, Martiny Navratilovej, ale także współpracująca ze swoim ojcem, Robertem. Pierwsza polska tenisistka, która zarobiła na zawodowych kortach milion dolarów. Zaczęła grać w tenisa już w wieku 4 lat.

Ciekawostki

Na początku trenowała w niemieckim Gronau, gdzie jej tata był trenerem. Jej ulubionym zagraniem jest forehand, ale przyzwyczaiła swoich kibiców do świetnej gry w defensywie oraz wysokich umiejętności technicznych. Jej największym idolem tenisowym jest Pete Sampras. Jeżeli nie przebywa na turniejach, to studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W wolnym czasie oddaje się lekturze książek Doroty Terakowskiej, oglądaniu filmów z udziałem Nicole Kidman, a także słuchaniu swoich ulubionych zespołów muzycznych: Black Eyed Peas, Green Day i Eminema. Największe cele tenisowe to wygranie turnieju Wielkiego Szlema i zostanie liderką rankingu WTA.

Kariera

Swój pierwszy seniorski start odnotowała w maju 2004 r. w zawodach cyklu ITF w Gdyni, gdzie dotarła do ćwierćfinału. Tam lepsza od niej okazała się Klaudia Jans. Pierwszy raz wygrała cały turniej rok później. W czerwcu 2005 r. triumfowała w Warszawie, ogrywając w finale Ukrainkę, Oksanę Teplyakovą. W 2006 r. dołączyła do TOP 100, a w kolejnym sezonie znalazła się w czołowej 30. najlepszych rakiet świata. Pierwszy tytuł WTA zdobyła w 2007 r. w Sztokholmie, w finale pokonując Rosjankę, Verę Dushevinę. Na kolejne turniejowe zwycięstwo musiała czekać do następnego sezonu, kiedy wygrała w pierwszej połowie roku trzy imprezy, w Pattaya City, Istambule oraz w Eastbourne. Później reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. W 2011 r. odniosła kolejne triumfy. Od sierpnia wygrała w San Diego oraz prestiżowe zawody w Pekinie i Tokio. Jeszcze lepszy dla Polki był kolejny se- zon, zdobywając tytuły w Dubaju, Miami i Brukseli, by w lipcu dotarzeć do swojego jedynego wielkoszlemowego finału. Na wimbledońskiej trawie przegrała jednak, po emocjonującym pojedynku, z Sereną Williams 1:6 7:5 2:6. Kilka tygodni później ponownie miała okazję zagrać na londyńskich kortach. Jako chorąży polskiej reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, odpadła w pierwszej rundzie z Julią Goerges. W 2013 r. rozpoczęła sezon triumfem w Auckland i Sydney. We wrześniu sięgnęła jeszcze po tytuł w Seulu. Sylwestra spędziła w Perth, gdzie występowała z Grzegorzem Panfilem w Pucharze Hopmana. Polacy sprawili dużą niespodziankę, ponieważ dopiero w finale lepsi od biało – czerwonych okazali się Francuzi. Potem osiągnęła półfinał Australian Open, a w sierpniu zwyciężyła w Montrealu. Na początku 2015 r. Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz zdobyli dla Polski pierwszy Puchar Hopmana, w finale pokonując Stany Zjednoczone.

20’ W 06 r. dołączyła do TOP 100, a w kolejnym sezonie znalazła się w czołowej 30. najlepszych rakiet świata. Pierwszy tytuł WTA zdobyła w 2007 r. Sztokholmie, w finale pokonując Rosjankę, Verę Dushevinę.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.