NAJPOPULARNIEJSZY SPORT

TENIS ZIEMNY TO DZISIAJ JEDEN Z NAJPOPULARNIEJSZYCH SPORTÓW INDYWIDUALNYCH. NALEŻY DO GRONA LETNICH DYSCYPLIN OLIMPIJSKICH I JEST UPRAWIANY NA WSZYSTKICH KONTYNENTACH.

GEM - - News -

Na kortach tenisowych zmagają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wiek tutaj nie ma znaczenia. Grać może każdy, kto tylko ma ochotę. Jest jednak pewne ryzyko – rozegranie jednego seta może rozbudzić w graczu tenisową pasję na całe życie.

Jak to się zaczęło?

Mało kto wie, ale początków tenisa ziemnego historycy doszukali się już w starożytnym Egipcie. O popularności tej gry w tak wczesnych czasach mogą świadczyć chociażby rysunki umieszczone na murach starożytnych świątyń. Według historyków są one datowane na 1500 rok przed naszą erą. Jednak w tym okresie tenis był jedynie elementem religijnych ceremonii. A skąd wzięła się nazwa jednej z najpopularniejszych dyscyplin olimpijskich? Przypuszcza się, że tenis wziął się od starożytnej miejscowości Tennis położonej nad Nilem, a słowo rakieta od arabskiego słowa rahat oznaczającego nic innego, jak po prostu dłoń. Często jednak przyjmuje się, że początki tenisa wiążą się ze średniowieczną grą uprawianą przez mnichów w europejskich klasztorach. Uprawiali oni ten sport w taki sposób, że piłkę uderzali dłonią. Później wprowadzono do użytku skórzane rękawice, które w XVI w. zastąpiły prototypy pierwszych rakiet. I co ciekawe, pierwsze piłki do tenisa były wykonane z drewna. Z czasem zastąpiono je lepiej odbijającymi się skórzanymi piłkami wypełnionym celulozą. Gra z dnia na dzień zyskiwała na popularności. Szczególnie znana była we Francji, gdzie grywali w nią członkowie rodziny królewskiej, oraz w Anglii, w której królowie Henryk VII i Henryk VIII byli zapalonymi graczami.

Początki tenisa ziemnego

Źródła podają, że tenis ziemny w obecnej postaci wywodzi się z dwóch źródeł. Pierwsze z nich wskazuje na lata 18591865. Wówczas w Birmingham, major Harry Gem będący adwokatem, razem ze swoim hiszpańskim przyjacielem Augurio Perera stworzyli grę, która była kombinacją angielskich gier z użyciem rakiety, czyli tenisa, krykieta, badmintona i squasha oraz hiszpańskiej gry Pelota. Panowie grali w nią na boisku do krokieta. Siedem lat później przenieśli się do miejscowości Leamington w centralnej Anglii, gdzie w 1874 roku wraz z dwoma doktorami ze szpitala Warneford stworzyli pierwszy na świecie klub tenisowy. Drugie źródło koncentruje się na 1873 roku. Wtedy oficer brytyjskiej armii, major Walter Clopton Wingfield wymyślił podobną grę i zaprezentował ją zgromadzonym gościom podczas przyjęcia w swojej posiadłości w północnej Walii. Major nazywał grę „Sphairistike”- co oznaczało „gra piłką” i nawiązywało do greckiej gry podobnej do tenisa. Jednak pod wpływem sugestii polityka Arthura Balfoura, Wingfield zmienił nazwę na „lawn tennis”, która funkcjonuje w Wielkiej Brytanii do dziś i można ją przetłumaczyć jako „tenis na trawie”. Chcąc opatentować swój „wynalazek” Wingfield w 1874 roku spisał wszystkie zasady gry i udał się do urzędu patentowego. Patent jednak odrzucono. Wtedy major zajął się promowaniem swojej gry, poprzez sprzedaż sprzętu do jej uprawiania. To spowodowało, że pasjonatów gry wciąż przybywało. Ten rodzaj rozrywki stał się szczególnie popularny wśród arystokratów. Ciekawostką jest również fakt, że kort wymyślony przez Wingfielda kształtem przypominał klepsydrę i składał się z dwóch połączonych ze sobą trapezów. Kształt ten jednak zmodyfikowano i obecną formę kortu nadano w 1875 roku.

Turnieje Wielkiego Szlema

Współcześnie tenis ziemny jest tak bardzo popularny, że stał się sportem olimpijskim. Na całym świecie regularnie organizuje się różne zawody i turnieje. Do czterech najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych zalicza się Australian Open, Roland Garros, Wimbledon oraz US Open. Turnieje rozgrywane są co roku w Melbourne, Paryżu, Londynie i Nowym Jorku. Najstarszym i najpopularniejszym z nich jest rozgrywany od 1877 Wimbledon, następnie US Open, Roland Garros, a najmłodszym odbywającym się od 1905 Australian Open. Cztery turnieje noszą miano Wielkiego Szlema.

Kobiety z rakietami

Pomimo tego, że tenis narodził się za sprawą mężczyzn, to za rakiety równie chętnie sięgały i nadal sięgają kobiety. Początkowo tenisistki miały status amatorski. Sytuacja zmieniła się w 1973 roku, kiedy powstała największa organizacja kobiecego tenisa, zrzeszająca wszystkich organizatorów imprez tenisowych, tenisistki oraz federacje sędziowskie biorące udział w imprezach tenisowych, od turniejów najniższego szczebla, poprzez turnieje średniego szczebla, aż po turnieje Wielkiego Szlema. Organizacja nosi nazwę Women's Tennis Association ( WTA) i do dzisiaj zajmuje się szeroko pojętą, pełną koordynacją rozgrywek w sezonie, który rozpoczyna się w styczniu, natomiast kończy w listopadzie turniejem Masters, czyli rywalizacją 8 najlepszych tenisistek sezonu. Warto dodać, że organizacja powstała podczas spotkania w Londynie w ramach turnieju Wimbledon. Jego celem było podniesienie jakości i poziomu rozgrywek oraz organizacji turniejów. Organizacja zajmuje się prowadzeniem wszelkich statystyk i rozstrzyganiem sporów pomiędzy zawodnikami a organizatorami imprez tenisowych, czyli pełni rolę swoistego arbitra w środowisku tenisowym. Ponadto przyjmuje i bada corocznie składane raporty przez organizatorów imprez oraz udziela licencji na zorganizowanie danego turnieju. Dodatkowo celem organizacji jest pozyskiwanie nowych sponsorów, przeprowadzanie okresowych badań antydopingowych oraz propagowanie i popularyzacja tenisa ziemnego na świecie.

Polacy na kortach

W Polsce w tenisa ziemnego zaczęto grywać dopiero pod koniec XIX wieku. W 1921 roku powstał Polski Związek Lawn Tenisowy i wtedy też zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Polski. Po przerwie w działaniu Związek Tenisowy reaktywowano w sierpniu 1945 roku. Wtedy też z nazwy usunięto słowo lawn. Wśród najbardziej utalentowanych polskich tenisistów można wymienić nazwiska: Jadwiga Jędrzejowska, Władysław Skonecki, Andrzej Licis, Wiesław Gąsiorek i Wojciech Fibak. Natomiast dzisiaj czołowymi postaciami polskiego tenisa są m.in. siostry Agnieszka i Urszula Radwańskie, Klaudia Jans-Ignacik, Alicja Rosolska, a wśród mężczyzn debliści Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, Łukasz Kubot oraz Jerzy Janowicz.

przyj’muje

się, że początki tenisa wiążą się ze średniowieczną grą uprawianą przez mnichów w europejskich klasztorach. Uprawiali oni ten sport w taki sposób, że piłkę uderzali dłonią. Później wprowadzono do użytku skórzane rękawice, które w XVI w. zastąpiły prototypy pierwszych rakiet. I co ciekawe, pierwsze piłki do tenisa były wykonane z drewna.

CHARLOTTE COOPER STERRY (PO LEWEJ) WRAZ Z DOROTHEĄ CHAMBERS (PO PRAWEJ), BLANCHE HILLYARD I CHARLOTTE DOD, TO CZWÓRKA TENISISTEK, KTÓRE DOMINOWAŁY W KOBIECYCH ROZGRYWKACH NA WIMBLEDONIE W PIERWSZYCH TRZYDZIESTU LATACH. CZWÓRCE TEJ PRZYPADŁY W LATACH 1884-1914 AŻ 23 TYTUŁY.

STANY ZJEDNOCZONE, ROK 1887.

SUZANNE LENGLEN - PIERWSZA TENISOWA SŁAWA WŚRÓD KOBIET I JEDNA Z PIERWSZYCH MIĘDZYNARODOWYCH GWIAZD KOBIECEGO SPORTU.

JEU DE PAUME - PRZEZ WIELU TA GRA UWAŻANA JEST JAKO PREKURSOR TENISA.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.