oby isi dopisało zdrowie

POZA KATOWICE OPEN CZEKA NAS JESZCZE JEDNO WIELKIE TENISOWE WYDARZENIE: PUCHAR FEDERACJI W INOWROCŁAWIU PODCZAS KTÓREGO REPREZENTACJA POLSKI (Z AGNIESZKĄ RADWAŃSKĄ W SKŁĄDZIE) ZMIERZY SIĘ Z DRUŻYNĄ Z TAJWANU

GEM - - Front Page -

Oprócz Radwańskiej w ogłoszonym przez Polski Związek Tenisowy składzie znalazły się: Magda Linette, Paula Kania i Klaudia Jans-Ignacik jako grająca kapitan reprezentacji. Stawką inowrocławskiej rywalizacji będzie utrzymanie w Grupie Światowej II.

przerwać Złą passę

W 2015 roku po przegranych meczach z Rosją i Szwajcarią Polki pożegnały się z tenisową elitą. W rozgrywkach GŚ II trafiły na drużynę Stanów Zjednoczonych. W lutym, w pierwszej rundzie FedCup, biało-czerwone w Kailua Kona na Hawajach przegrały 0:4, zapewne nie tylko dlatego, że wówczas naszej rakiety numer jeden nie było w składzie, zresztą podobnie jak jej siostry, Urszuli Radwańskiej.

Teraz dla naszej żeńskiej repre- zentacji będzie to ostatni występ w tym roku. Polki zajmują 15. miejsce w rankingu drużyn uczestniczących w Pucharze Federacji. Tajwanki są 27., ale w porównaniu do poprzedniego notowania uzyskały największy awans ze wszystkich drużyn, o 22 pozycje. W lutym wygrały rywalizację na niższym szczeblu FedCup - w Grupie I strefy Azji i Oceanii. W pierwszej fazie tego rozgrywanego w Tajlandii turnieju pokonały kolejno Chiny, Kazachstan i Koreę (za każdym razem 2:1). W finale, decydującym o przepustce do play offu Grupy Światowej II, wygrały z plasującą się wyżej w rankingu Japonią.

Tajwanki bez zmian

Zespół Tajwanu od 1997 roku niezmiennie występuje na tym poziomie. Dwa razy (1999 i 2007) stanął przed szansą awansu na zaplecze elity. W 1981 roku - przy formule tygodniowego turnieju - dotarł do 1/8 finału Grupy Światowej.

grały tylko raz

Polska i Tajwan dotąd zmierzyły się tylko raz. W 1980 roku, podczas tygodniowego turnieju w Berlinie, biało-czerwone - Małgorzata Sieradzka, Dorota Dziekońska, Iwona Kuczyńska - zwyciężyły 3:0 w 1. rundzie tzw. fazy pocieszenia (dla zespołów, które przegrały spotkania 1. rundy i odpadły z bezpośredniej walki o puchar). Tajwanki mały już szanse na awans do GŚ II w 2007 roku. Wówczas jednak musiały uznać wyższość Chorwacji.

Polki faworytkami

O tym, że kwietniowy mecz odbędzie się w Polsce, zadecydowało losowanie. Polki nie tylko z racji wyższego miejsca w rankingu uznawane są za faworytki tego spotkania. Ważnym atutem, może największym spoza umiejętności sportowych, będzie doping rodzimej publiczności.

Szczęśliwy inowrocław

Mecz pomiędzy Polską a Tajwanem odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu. To miejsce jest szczęśliwe dla polskiego tenisa w wydaniu reprezentacyjnym. W 2012 roku w ramach rozgrywek Grupy II Pucharu Davisa reprezentacja mężczyzn wygrała tutaj z Estonią 4:1. Wszyscy liczą, że tym Polki przełamią złą passę ostatnich porażek i utrzymają się w Grupie Światowej II FedCup by BNP PARIBAS na kolejny sezon, w którym będą miały szansę walczyć o powrót do elitarnego grona kobiecych reprezentacji.

Polk’i nie tylko z racji wyższego miejsca w rankingu uznawane są za faworytki tego spotkania.

PAULA KANIA PRZYGODĘ Z KATOWICE OPEN ZAKOŃCZYŁA NA PIERWSZEJ RUNDZIE. CZY W INOWROCŁAWIU SIĘ ZREHABILITUJE?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.