Z KALENDARIUM PZU PÓŁMARATONU WARSZAWSKIEGO

ZBIÓR CIEKAWOSTEK DOTYCZĄCYCH PZU PÓŁMARATONU WARSZAWSKIEGO

Maraton Warszawski - - 3 kwietnia 2016r. -

7Półmaraton Warszawski był pierwszą dużą imprezą, która gościła na terenie Stadionu Narodowego. Uczestnicy naszego biegu stali się Bohaterami Stadionu Narodowego jeszcze zanim zaczęły się mecze EURO 2012

Największym, jak dotąd, mistrzem Półmaratonu Warszawskiego jest Kenijczyk Michael Karonei. Zwyciężał w czterech kolejnych edycjach (piątej nie ukończył – musiał zejść z trasy), a jego najlepszy czas 1:02:49 nadal mieści się w pierwszej trójce najlepszych wyników warszawskiego półmaratonu.

W 2008 roku elita biegaczy startowała z innego miejsca, niż reszta peletonu. Było to podyktowane przepisami regulaminu PZLA, który precyzyjnie określa różnicę wysokości między startem i metą, aby wyniki zostały oficjalnie uznane – nie więcej, niż jeden promil dystansu. Obie trasy łączyły się po kilkuset metrach, ale ponieważ faworyci mieli start lekko pod górkę, pierwsi do punktu połączenia tras przybiegli amatorzy.

W 2010 roku po raz pierwszy został złożony oficjalny protest. Dotyczył zawodnika, który odcinek ulicy Sanguszki pokonał chodnikiem, a nie jak wszyscy zawodnicy – po ulicy.

W 2008 roku Małgorzata Sobańska zaatakowała ówczesny rekord Polski kobiet w półmaratonie – 1:11:45, należący od 13 lat do Kamili Gradus. Na mecie okazało się, że zabrakło niespełna 2 sekund. Kolejna próba – w 2009 roku również okazała się nieudana. Dopiero w 2010 roku Karolina Jarzyńska na trasie warszawskiego półmaratonu rozprawiła się ze starym rekordem.

Najniższa temperatura powietrza -13 stopni Celcjusza została zanotowana podczas Półmaratonu Warszawskiego w 2013 roku. Wodę w kubeczkach na punktach nawadniania lekką warstwą ścinał lód.

W 2015 ROKU PO RAZ PIERWSZY W HISTORII PÓŁMARATONU TRZEBA BYŁO ZMIENIĆ TRASĘ BIEGU. PRZESZKODĄ BYŁ POŻAR MOSTU

W 2015 roku po raz pierwszy w historii półmaratonu trzeba było zmienić trasę biegu. Poważną przeszkodą w rozegraniu zawodów na zaplanowanej trasie był pożar mostu i zmiany w organizacji ruchu całego miasta.

Największym utrapieniem podczas półmaratonu w 2012 roku był porywisty wiatr, który przesuwał namioty zaplecza technicznego przy Stadionie Narodowym, a nawet na chwilę przewrócił bramę mety.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.