PATRON MECZU

Niebieska eRka - - Wstęp -

JERZY WYROBEK

Postacią, której zasługi dla naszego klubu chcemy przypomnieć przy okazji meczu z Piastem jest Jerzy Wyrobek, wybitny piłkarz i trener Ruchu Chorzów. Jako jedyny w historii zdobywał z „Niebieskimi” tytuły mistrzowskie zarówno jako trener, jak i szkoleniowiec.

Jerzy Wyrobek urodził się 19 grudnia 1949 roku w Chorzowie. Był synem Ryszarda Wyrobka, bramkarza Ruchu w latach 50-tych. Przygodę z piłką zaczynał w Stadionie Śląskim Grywał w obronie, na jej boku i na stoperze. Potem grał w ligowym zespole Zagłębia Wałbrzych (67-69), Ruchu Chorzów (69-82) oraz niemieckim TUS Schloss Neuhaus. W ciągu 13 sezonów rozegrał dla „Niebieskich” 264 mecze. Był trzykrotnym mistrzem Polski (74, 75, 79) oraz zdobywcą Pucharu Polski (74). Jako trener kilkakrotnie obejmował stery Ruchu, zawsze w najtrudniejszych czasach. Tak było po spadku klubu do drugiej ligi, gdy podjął się misji odzyskania dla Chorzowa ekstraklasy. Już po roku Ruch wrócił do elity, a następnie świętował ostatnie w historii mistrzostwo Polski (1989). W sezonie 1995-96 dorzucił do wielu trofeów jeszcze Puchar Polski oraz po raz drugi wprowadził Ruch do ekstraklasy. Był jedną z nielicznych postaci w polskiej piłce, które zdobywały prymat w kraju jako zawodnik i jako trener.

Jerzy Wyrobek zmarł 26 marca 2013 r. w Sosnowcu. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Granicznej w Chorzowie Batorym. Więcej informacji o patronie meczu z Piastem znajdziecie na oficjalnej stronie klubu:

www.ruchchorzow.com.pl .

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.