„NIEBIESCY” POMAGAJĄ!

RUCH CHORZÓW PRZYŁĄCZYŁ SIĘ DO AKCJI FUNDACJI DKMS POLSKA „RAZEM PRZECIWKO BIAŁACZCE”.

Niebieska eRka - - Z Klubu -

Wdniu meczu z Zawiszą na stadionie odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku.

REJESTRACJA dAWCÓW

W piątek 5 czerwca, na stadionie przy Cichej, zostanie rozstawionych kilka punktów informacyjnych Fundacji DKMS Polska, w których będzie można dokonać rejestracji w bazie potencjalnych dawców. Akcja rozpocznie się godzinę przed rozpoczęciem spotkania z Zawiszą, czyli o 19.30 i potrwa do zakończenia meczu.

DAWCY NIESPOKREWNIENI

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

KTO MOŻE ZOSTAĆ DAWCĄ?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.