INFORMACJE PRAKTYCZNE

Podróże - -  Aktywnie -

W 2017 r. sezon letni trwa do 13 listopada i do tego dnia pobierane są opłaty za wejście na szlak. Później wstęp jest bezpłatny.

W sezonie zimowym dla własnego bezpieczeństwa warto zgłosić planowaną trasę wędrówki w lokalnym oddziale GOPR-U.

W Bieszczadach telefon może zalogować się do ukraińskiej sieci, czasami całkowicie traci zasięg.

Poruszanie się po szlakach i ścieżkach w Bieszczadzkim Parku Narodowym dozwolone jest wyłącznie od świtu do zmierzchu. Trasę trzeba więc zaplanować tak, by przed zmrokiem wrócić do miejsca zakwaterowania.

Na terenie BDPN biwakować wolno tylko w dwóch miejscach: na polu namiotowym w Bereżkach i kempingu Górna Wetlinka.

W Chatce Puchatka można zjeść własny prowiant, kupić kawę, herbatę i wrzątek. Noclegi możliwe są tylko w sytuacjach wyjątkowych.

Na teren BDPN nie można wprowadzać psów (zakaz nie dotyczy psów asystujących osobom z niepełnosprawnościami).

Więcej informacji na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego:

ogródka przez dary lasu po domowe przetwory i wyroby: wędzone pstrągi, półgęski czy polędwice. www.rusinowa.pl Cena: od 75 zł/os.

3 Kurna chata Marzycie o prawdziwej samotni z dala od cywilizacji? Leśna chatka Wetlina to kwintesencja dzikich Bieszczad i szansa na spotkanie z przyrodą. Wieczorem pod oknem kręcą się sarny, a nad ranem śpiewają ptaki. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu śpiwora i latarki. Przyda się też umiejętność rozpalania w piecu, choć dla mniej wprawnych przygotowano butlę z gazem. Chatka nie ma bieżącej wody i bardziej przypomina leśny szałas, daje za to maksimum swobody i intymność. www.chatakruka.pl/lesna-chatka Cena: od 100 zł/dobę (cała chatka)

4 Cała ta magia Kameralna Zagroda Magija, z własnym potokiem (na zdj. u góry), leży w urokliwej dolinie pod pasmem Żukowa, we wsi Orelec. Pokoje mieszczą się w odnowionych tradycyjnych łemkowskich chyżach, a gospodarze – przewodnicy bieszczadzcy – zapraszają do przeszło 150-letniej Wesołej Stodoły na wszelkie aktywności: warsztaty bibułkarskie, tkackie, garncarskie, malarstwa na szkle, wypieku chleba i wyrobu tradycyjnej biżuterii łemkowskiej. W zagrodzie jest ruska bania, staw kąpielowy i Pieczara Węgrzyna – piwnica z karpackimi winami i domowymi nalewkami. Gdyby komuś było mało, właściciele pomagają zorganizować przejazd drezynami bieszczadzkimi lub loty szybowcem. www.zagrodamagija.pl Cena: od 115 zł/os. (nocleg ze śniadaniem, obiadokolacją i aktywnościami zagrodowymi)

5 Dobrze ulepione? Naturalnie Na malowniczej odziedziczonej po dziadkach działce powstał wyjątkowy obiekt – Chata z Gliny. Przytulny dom z ekologicznego budulca z ruską banią, położony na stoku Góry Baligrodzkiej, można wynająć na wyłączność. Chata urzeka rustykalnym stylem i zdrowym mikroklimatem za sprawą utrzymywanej przez gliniane tynki wilgotności. Poza noclegami i odpoczynkiem właściciele oferują szkolenia z budownictwa ekologicznego. www.chatazgliny.pl Cena: 550 zł za dobę (cała chata)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.