TELEFON PRZYDATNY TEŻ ZIMĄ

PORADY: PLANUJESZ ZIMĄ NIE ODPUSZCZAĆ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA DWORZE? MOŻE WARTO ZAOPATRZYĆ TELEFON Z ANDROIDEM W NIEKTÓRE PONIŻSZE APLIKACJE

Poland Bike Magazyn Rowerowy - - NEWS -

Lubicie zimą biegać lub jeździć na rowerze na dworze, a do tego towarzyszy wam smartfon podczas takich treningów? Przedstawiamy kilka aplikacji i porad, które mogą się przydać w te nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne.

PROGNOZA POGODY

Oczywiście nie można nie zacząć od tego. Aplikacji pogodowych na Androida jest mnóstwo i różnią się wszystkim. Na co zatem zwracać uwagę przy doborze takich programów? Na bazę z której pobierane są dane. A jakie ma to znaczenie? Przede wszystkim modelami pogody, czyli interpretacją pogody. A modeli jest parę, w tym m.in. Unified Model (długość prognozowanej pogody do 72 godzin), COAMPS (prognozowana pogoda do 84 godzin), GFS (prognoza nawet do 10 dni). I wyniki (a więc interpretacje danych) mogą nieznacznie się różnić między sobą. Amatorzy sportu, dla których ważna jest dokładna prognoza pogody, mogą zainteresować się m.in. niekomercyjnym projektem meteo.pl, który jest przygotowywany przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Wykresy prezentowane przez ICM są bardzo dokładne i szczegółowe. Poza temperaturą, czy ciśnieniem, pokazują również m.in. wysokość chmur, czy wilgotność. Początkowo ilość danych prezentowanych na wykresach może przerażać, jednak dzięki dołączonej legendzie, prawdopodobnie bardzo szybko te prognozy staną się nieodzowne. W sklepie Google Play znajdziemy coraz więcej aplikacji korzystających z wykresów meteo. Są to m.in.: "Meteo - czytnik meteo.pl", "Android: meteo icm. prognoza numeryczna", "Meteo.pl alternative", "Meteo (Pixel Carrot)". Aplikacje różnią się mechaniką, pokazują ten sam model pogodowy.

ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Niestety, Polska to kraj w którym w czasie zimy wielokrotnie przekraczane są normy PM10, PM 2,5, czy benzo(a)pirenu (który występuje w PM10, a poziomu którego nie można mierzyć na bieżąco: wyniki otrzymujemy po paru dniach). Przekroczone normy oznaczają jedno: przebywanie na dworze wcale nie sprzyja zdro- wiu, wręcz zaleca się w tym czasie unikania wdychania trującego powietrza. Polska pod tym względem jest trucicielem i tak dla przykładu (za krakowskialarmsmogowy.pl) średnioroczne stężenie benzo(a) pirenu w Krakowie wynosi 10,2 ng/m3. 1ng/m3 to wartość uznana przez WHO za bezpieczną. Dla porównania w Berlinie wynosi 0,7ng/m3, w Barcelonie 0,13ng/ m3, a w Londynie <0,001ng/m3. Jak się bronić przed trucizną? Pomocne mogą być aplikacje wskazujące zanieczyszczenia powietrza, pobierające dane z wybranych przez nas stacji. Liczba aplikacji pokazujących jakość powietrza, jest niewielka, sporo z nich skupia się na samym Krakowie, jednak jest parę aplikacji, dzięki którym możemy przeglądać dane z całej Polski (czy to poprzez mapę, czy z wybranych przez nas stacji).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.