CO JEŚĆ PRZED I PO WYSIŁKU?

Poland Bike Magazyn Rowerowy - - NEWS -

Wpierwszej kolejności należy wyliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne, biorąc pod uwagę podstawową przemianę materii jak również ilość energii wydatkowanej podczas wysiłku. Jak wiadomo w treningach wytrzymałościowych głównym substratem energetycznym są węglowodany, które charakteryzują się zróżnicowanym tempem wchłaniania i przyswajania przez organizm. Tempo to określane jest ogólnie poprzez oznaczenie indeksu glikemicznego, czy też podziału węglowodanów na proste i złożone.

PRZED I W TRAKCIE

By nie stracić sił podczas treningu, przed jego rozpoczęciem (na ok. 2,5-3 h) należy spożyć odpowiednią do masy ciała dawkę węglowodanów złożonych, które będą powoli uwalniały energię. Może to być porcja makaronu z rybą, czy warzywami, płatki zbożowe z owocami suszonymi i jogurtem, czy ryż brązowy z niedojrzałym bananem. Epitet niedojrzały jest istotny o tyle, że dojrzały żółty banan posiada średni lub wysoki indeks glikemiczny, natomiast ten zielonkawy - niski, zatem można go spożyć przed startem. Oczywiście wszystko wymaga sprawdzenia reakcji organizmu na kilka dni przed ważnym startem. W zależności od długości trwania trenin- gu, czy startu należy uzupełniać straty węglowodanów i elektrolitów na bieżąco np. spożywając napoje izotoniczne o odpowiednim stężeniu cukrów (5-8g/100ml).

PO WYSIŁKU

Po zakończeniu wysiłku fizycznego konieczna jest szybka odnowa glikogenu mięśniowego (źródła energii), dlatego zaleca się przyjmowanie węglowodanów prostych, najlepiej w postaci płynnej lub półpłynnej, gdyż takie najlepiej są przyswajane przez układ pokarmowy. Można tutaj zastosować sok owocowy, czy żel energetyczny z przewagą cukrów prostych. Może to być także dojrzały banan. Zasoby glikogenu należy uzupełniać przez kilka - kilkanaście godzin po wysiłku. W normalnych warunkach (nietreningowych) ze 100g spożytej glukozy, jedynie 20% wychwytywane jest przez komórki mięśniowe, natomiast po wytężonej pracy fizycznej mięśnie przechwytują aż 60% tego składnika. Zatem optymalnie jest przyjmować natychmiast po wysiłku do 50 g węglowodanów o wysokim lub średnim indeksie, a następną taką porcję, podać po 2 godzinach, gdyż najbardziej efektywnie odbudowywany jest glikogen w pierwszych 4 godzinach restytucji.

WAŻNE SĄ PROPORCJE

Po wytężonym wysiłku fizycznym ważne są nie tylko węglowodany, ale i białko, które przyspiesza procesy regeneracyjne oraz bierze udział w procesach odpornościowych. Proporcja spożytych węglowodanów do białek powinna wynosić 3:1, wówczas zapewniamy organizmowi odpowiednie aminokwasy do naprawy mikrourazów powstałych na skutek stresu, jaki dla organizmu stanowi intensywny trening. To czego należy się wystrzegać po treningu to tłuszcze. Najlepiej ograniczyć ich spożycie w okresie do 5 godzin po zakończeniu treningu, szczególnie tych pochodzenia zwierzęcego, bowiem zawarte w nich nasycone kwasy tłuszczowe hamują transport glukozy przez błony komórkowe oraz zmniejszają wrażliwość receptorów insulinowych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.