VOLVO Gdynia Sailing Days 2017

Zagle - - W Numerze - Tekst Paweł Paterek zdjęcia Robert Hajduk

Regatowo, kolorowo i radośnie

Gdyńską imprezę otwierały mistrzostwa Polski w sprincie, w klasach Laser Standard i Laser Radial, a kończyły mistrzostwa kraju w klasie 505. Najwyższą rangę sportową miały mistrzostwa Europy juniorów w klasie Laser Radial oraz mistrzostwa Europy EUROSAF żeglarzy niepełnosprawnych. W sumie w programie 18. edycji VGSD znalazły się także Puchar Europy w klasie 29er, Puchar Trenerów YKP w klasie Optimist, Puchar VGSD w klasach A-class, Hobie 16, Formula Open, Delphia-24 OD, Scandinavia/ Skippi 650 i Micro oraz Puchar Mia- sta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420.

Gdyńskie medale

Pierwsze medale rozdano za mistrzostwo Polski w ciekawej konkurencji sprint, w klasach Laser Radial i Laser Standard. Ze złota cieszyli się Weronika Folmer i Adrian Raczkowski. Mistrzostwa Europy juniorów w klasie Laser Radial ściągnęły nad Zatokę Gdańską 180 młodych żeglarzy z 32 krajów. Polacy wystartowali silną 26-osobową grupą. Na liście startowej pań było nieco mniej nazwisk, bo 65 z 21 krajów, ale nasze zawodniczki także stanowiły pokaźny procent tej floty. 23 juniorki z Polski, to była silna reprezentacja. Ilość przeszła też w jakoś, mistrzynią Europy została bowiem Wiktora Gołębiowska.

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days rozegrano po raz osiemnasty. Rywalizacja toczyła się przez trzy tygodnie i wzięło w niej udział ponad 1000 żeglarzy. Tegorocznym rekordem była liczba konkurencji, w których mogli sprawdzać się zawodnicy z 34 krajów. Gdyński festiwal żagli składał się bowiem z 22 rodzajów żeglarskiego współzawodnictwa.

Zwycięstwo potraktowała jako życiowy sukces. Mieliśmy satysfakcję także z brązowych medali w kategorii do 16 lat, które zdobyli Wiktoria Lehmann i Wojciech Klimaszewski.

W Gdyni dobrze zaprezentowała się sopocka eskadra na katamaranach, która zwyciężyła we wszystkich rozegranych konkurencjach. W klasie A-class wygrał Jakub Surowiec, w Formule Open triumfowali Michał Surowiec z Jerzym Białkiem, natomiast w Hobie Cat 16 najlepsi okazali się Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira. W Pucharze Europy w klasie 29er, drugie miejsce wywalczyli Mikołaj Staniul z Kajetanem Jabłońskim.

Podczas Volvo Gdynia Sailing Days wyłoniono także mistrzów Polski w sprincie w olimpijskich klasach RS:X kobiet i mężczyzn, 49er oraz Finn. W windsurfingu najszybsi okazali się Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski, w klasie 49er Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, a w klasie Finn zwyciężył Piotr Kula.

W Pucharze VGSD wystartowały klasy Delphia 24, Scandinavia/skippi 650 oraz Micro. Siedem wyścigów rozegrano w klasie Delphia 24, gdzie najlepsza okazała się załoga Mariusza Trzcińskiego w składzie Paweł Kurzawa, Damian Dębicki i Błażej Łukomski. W klasie Scandinavia/skippi 650, po pięciu startach, zwyciężyli Marcin Styborski, Jakub Padzik i Sławomir Tomczyński. W klasie Micro triumfował sześciokrotny mistrz świata Piotr Tarnacki, który żeglował z Grzegorzem Banaszczykiem i Bartoszem Makałą.

Skwer Kościuszki z żaglami

Jak zwykle w Gdyni licznie prezentują się nasi najmłodsi żeglarze w klasie Optimist grupy B, pływający w regatach o Puchar Trenerów YKP Gdynia. W tym roku wystartowało 289 żeglarzy w wieku od 9 do 12 lat z 44 klubów. Zawody odbywały się w ramach Pucharu Polski Kinder+sport. Zwyciężył Jeremi Szczukowski, a wśród dziewcząt wygrała Paulina Rutkowska. Młodzi żeglarze walczyli także w Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420. Wśród 59 zawodników z 25 klubów w klasie Laser Radial najlepszy okazał się Stanisław Klimaszewski. Najwyżej z dziewcząt sklasyfikowana została Magdalena Płaczke. Wśród 28 dziewcząt z 16 klubów w klasie Laser 4.7 najlepiej żeglowała Magdalena Daniszewska, a w gronie 47 chłopców z 23 klubów na najwyższym stopniu stanął Marek Rospond. W klasie 420 ze złota cieszyli się Jakub Gołębiowski i Filip Szmit. W klasyfikacji dziewcząt triumfowały siostry Barbara i Hanna Dzik.

Na wodach okalających Skwer Kościuszki rywalizowali także żeglarze niepełnosprawni. W mistrzostwach Europy EUROSAF w klasie 2.4 mr triumfował Piotr Cichocki. Puchar VGSD w klasie Latający Holender zdobyli Jacek Tyszkiewicz i Adrian Górka. Regaty zakończyły mistrzostwa Polski w klasie 505. Tutaj bezkonkurencyjna okazała się polsko-niemiecka załoga Agnieszka Skrzypulec (jeszcze z gorącym złotem mistrzostw świata) i Holger Jess. Mistrzami Polski zostali Mateusz Jura i Bartosz Chroł.

Gdynia pełna atrakcji

Tradycyjnie gdyńskie regaty miały tyle samo atrakcji na lądzie, co na wodzie. Wśród wielu tegorocznych rarytasów było m.in. letnie kino o zapachu morza. Festiwal Filmów Żeglarskich był ciekawym pomysłem przybliżania tematyki marynistycznej. Gdyńska plaża i Marina Gdynia tętniły życiem i pomysłami od poranka do popołudnia. „Zawodnicy mieli okazję ścigać się w dobrze zorganizowanych regatach na wysokim poziomie, a kibice mogli z bliska zobaczyć, na czym polega wyczynowe żeglarstwo – podsumował regaty prezes PZŻ Tomasz Chamera. – Po raz kolejny mogliśmy wczasowiczom i turystom zaprezentować Gdynię jako miasto morza i żagli”. Regaty Volvo Gdynia Sailing Days zorganizowano po raz osiemnasty. Egzamin dojrzałości gdyńska impreza zdała celująco. Za rok ma być jeszcze lepiej, bo regaty potrwają równy miesiąc. Czasu na żeglarską zabawę i współzawodnictwo będzie jeszcze więcej.

Szczegółowe wyniki na: https://