Kandydaci do BOB Award 2017 z Finlandii

FINNBOAT SMALL BOAT FLOATING SHOW 2017

Zagle - - Przegląd Patronat „żagli” - Tekst Stanisław Iwiński zdjęcia mat. firmowe/ Kari Wilén

Raz na cztery lata fińska izba przemysłu jachtowego „Finnboat” organizuje dziennikarskie testy łodzi małych do 6,5 m długości, które stanowią zdecydowaną większość produkowanych w tym kraju konstrukcji motorowodnych. W tym roku przybyło ponad 30 dziennikarzy z 11 krajów, w tym reprezentatywne grono jurorów prestiżowego konkursu Best of Boats Award 2017, wśród których od samego początku istnienia zasiada przedstawiciel miesięcznika „Żagle”. Finnboat od dwóch lat stał się jednym z ważniejszych partnerów konkursu, wychodząc ze służnego założenia, że ta współpraca doskonale służy promocji marketingowej rodzimego przemysłu jachtowego. Wszak to jest najważniejszym celem organizowanych od 1972 r. testów dla branżowych dziennikarzy z całego świata.

W tym roku mieliśmy jeszcze jedną istotną zmianę organizacyjną. Po ubiegłorocznej rezygnacji z funkcji wieloletniego prezesa Jouku Huju, odbyła się ona po raz pierwszy pod przewodni- ctwem Jarkko Pajusalo, który stanął na czele tej organizacji. Doskonale zaprezentował się w tej roli, godnie zastępując lubianego przez wszystkich i sprawnego poprzednika. Brawo, Jarkko!

W krainie aluminium

Do testów podstawiono 33 łodzie, w tym prawie połowa wykonywanych z aluminium lub aluminium łączonym z laminatem. To w produkcji tego typu jednostek wyspecjalizowali się fińscy producenci, stając się światowym leaderem w tym segmencie rynku.

Na zaproszenie fińskiej izby przemysłu jachtowego dziennikarze z całej Europy, w tym jury BOB Award, wzięli udział w Finnboat Small Boat Floating Show 2017, testach małych konstrukcji motorowych z Finlandii.

Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest konieczność dostosowania się do wymagań proekologicznych nakładanych na wytwórców łodzi i jachtów (aluminium łatwo poddaje się recyklingowi), ale wynika również z uwarunkowań rynku skandynawskiego, który jest podstawowym odbiorcą fińskiej produkcji. Po prostu kadłuby aluminiowe o wiele lepiej sprawdzają się podczas dobijania do kamienistych brzegów występujących na tutejszych akwenach.

Muszę przyznać, że z pośród wszystkich łodzi testowanych w Finlandii, to właśnie łodzie z aluminium uzyskały najwyższe noty w ocenach jury BOB 2017. W moim subiektywnym odczuciu jedną z ciekawszych konstrukcji był Silver Eagle BRX, który okazał się najbardziej dynamiczną jednostką. Wyposażony w 200-konny zaburtowy silnik Hondy w niecałe 3 s osiągał szybkość ślizgową, a w niecałe 20 s płynął już z maksymalną prędkością 45 w!

W trudnych warunkach panujących na miejscowym akwenie jeziora Vajavesi, podczas deszczu i silnego wiatru, najmocniejszych wrażeń dostarczyła nam jazda na najmniejszej z testowanych łodzi, Buster Novelty 1 o długości niecałych 4 m. Ta mała motorówka, którą z racji montowanych dulek do wioseł nazwaliśmy „dwójką podwójną”, zdała egzamin dzielnie pokonując zupełnie spore fale.

Ciekawostki i „oryginały”

Jedną z ciekawszych konstrukcji był też minikatamaran Alucat 1. Prowadząc go miało się wrażenie, jakby unosił się nad wodą. Żadna fala nie była mu straszna, sterowało się nim wyjątkowo lekko, a z racji obszernego otwartego kokpitu zakwalifikowaliśmy go do grona kandydatów w ka- tegorii najlepszych do wędkowania (Best for Fishing).

Inną nietuzinkową jednostką był maleńki Marino Mustang. Może to trudno sobie wyobrazić, ale kilkadziesiąt lat temu dwóch śmiałków pokonało na nim ocean atlantycki!

Faworyci do nagród

Chyba najwyższe noty z testowanych łodzi Made in Finnland uzyskał mały bow rider AMT 175 BR, stając się mocnym kandydatem do nominacji w naszym konkursie. Obszerne i wygodne wnętrze w połączeniu z bardzo dobrymi parametrami nautycznymi, a przy tym perfekcyjne wykonanie z dbałością o szczegóły, w pełni zasługują na wyróżnienie.

Kolejną ciekawą i oryginalną konstrukcja była Bella 620 C autorstwa znanego norweskiego konstruktora Espena Thorupa. Doskonały przykład, jak stworzyć nietuzinkową małą łódź motorową, która może zaspokoić wymagania wielu różnych motorowodniaków, o różnych potrzebach, od pływania rodzinnego do wędkowania.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.