Tarnacki po raz trzeci!

Zagle - - Sport Sopot Match Race 2017 - Paweł Paterek

Regaty Sopot Match Race 2017 zaliczane były do ośmioetapowego cyklu Match Race Super League. Nowa inicjatywa ma przywrócić dawny blask regat meczowych rozgrywanych na klasycznych jachtach jednokadłubowych. Nową serię zainicjowano regatami Match Race Germany. Sopot był drugim przystankiem cyklu. Wokół molo rywalizowano w formule rundy każdy z każdym, fazy play off, półfinałów, wielkiego finału oraz meczu o brąz.

Faza „każdy z każdym” planowana była na dwie rundy, ale rozegranie drugiej uniemożliwił wiatr. Wprost do półfinału awansował Słoweniec Dejan Presen. Karol Jabłoński miał taką samą liczbę zwycięstw, ale pojedynek w bezpośrednim starciu lepszy był Presen. Polskie załogi musiały więc walczyć o półfinały w play off.

Najbardziej dramatyczny przebieg miała konfrontacja Przemysława Tar- nackiego i Patryka Zbroi. Oba jachty żeglujące na spinakerach w kierunku dolnego znaku otrzymały bardzo silny szkwał i załoga Patryka straciła kontrolę nad jachtem. Wyostrzający Diamant 3000 zaczął niebezpiecznie zbliżać się do łodzi Tarnackiego. Tylko szybka reakcja Przemka sprawiła, że nie doszło do poważnej kolizji. Oba maszty szczepiły się jednak spinakerami i obciążeń nie wytrzymał maszt Patryka Zbroi. Jedynym poszkodowa- nym został Marcin Banaszek, który złamał palec (po opatrzeniu w szpitalu wrócił na wodę). Wszystko wyglądało bardzo groźnie. Kamery zarejestrowały całą sytuacją i film z tego wydarzenia szybko stał się hitem w sieci.

Najważniejsze jednak, że po fazie Play Off Tarnacki, Jabłoński i Zbroja weszli do półfinałów. Tam Dejan Presena wybrał sobie na rywala Patryka Zbroję. Wybór okazał się nietrafny, bo Zbroja ograł Słoweńca 3 – 1. W polskim półfinale po zaciętym boju Tarnacki pokonał Jabłońskiego 3 – 2. Wielki Finał także rozstrzygał się w piątym wyścigu. Patryk Zbroja stał się godnym rywalem Tarnackiego i przegrał po bardzo ostrej walce. W małym finale Karol Jabłoński zapewnił sobie miejsce na podium wygrywając z Presenem 2 – 0.

Dla Przemysława Tarnackiego było to już trzecie zwycięstwo w tej imprezie. Wcześniej wygrywał w 2009 i 2013 r. „Jest w tym naszym wygrywaniu jakaś regularność. Równo co cztery lata – żartował Tarnacki. – Dla mnie wygranie tych regat to zawsze splendor i wielka satysfakcja. Najbardziej cieszą mnie te zwycięstwa na 3 – 2. Tu nie było żadnego przypadku i masz świadomość, że wyrwałeś te wyniki ciężką pracą i zaciętą walką”. W zwycięskiej załodze Przemka żeglowali: Marcin Banaszek (zmiennik Konrad Lipski), Przemysław Płóciennik i Jacek Przybylak.

Przemysław Tarnacki jest pomysłodawcą i organizatorem regat Sopot Match Race od czternastu lat. W tym roku po raz trzeci wygrał te zawody pokonując w finale Patryka Zbroję. Karol Jabłoński zajął trzecie miejsce.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.